PRO-GRESS, a.s. je jednou zo slovenských firiem, ktorá má vo svojom názve latinský základ slova „postupujúci“. Hoci má za sebou krátku históriu, od 09.03.2012, odo dňa zápisu do Obchodného registra Slovenskej republiky, je táto história celkom zaujímavá. Oficiálne firma sídli na adrese Lučenecká 840, Veľký Krtíš 990 01. Jej IČO je 46 491 520.

Keďže firma má vydané listinné akcie na meno, v obchodnom registri sa nedozviete, kto sú jej akcionármi. No www.orsr.sk hovorí, že v predstavenstve boli nasledovné osoby:

  1. Ing. Dana Belicová – predseda predstavenstva
  2. Ing. Vladislav Kozaňák – člen predstavenstva
  3. JUDr. Jozef Vereš – člen predstavenstva

Podľa OR boli vo svojich funkciách v termínoch od: 09.03.2012 do: 15.10.2013. Od 16. októbra 2013 sa predstavenstvo menilo. Takisto sa menilo aj zloženie dozornej rady, kedy ju opustili nasledovné osoby:

  1. Mária Gondová
  2. Juraj Belic
  3. Anna Kanátová

Ak sú vám tie mená povedomé, sú to tí istí ľudia, ktorí stáli za firmami skupiny HrKo Holding, v obchodnej sieti prezentované produktami predávanými pod obchodnou značkou Begokon, p.v.o.d. HrKo Holding je v likvidácii, v ORSR nájdete tri firmy, ktoré majú v názve HrKo a všetky tri sú v likvidácii. Že by náhoda lebo len „nehoda“ v podnikaní?

Začiatkom roka sa na laserovej tlačiarni vytlačený nápis „PRO-GRESS, a.s.“ vyskytoval na dverách v budove ACHP Veľký Krtíš na ulici Lučenská 840 vo Veľkom Krtíši, kde mala v tom čase sídlo tiež firma Begokon, p.v.o.d, ktorá predávala slepačie vajíčka do obchodnej siete.

Začiatkom roka sa tiež začali prejavovať finančné problémy firmy Begokon aj ostatných zo skupiny HrKo Holding, ktoré vyústili v lete v hromadné prepúšťanie stoviek zamestnancov, ktorým však firmy, ktoré figurovali ako ich zamestnávateľ v pracovnej zmluve, „zabudli“ vyplatiť mzdu za niekoľko mesiacov a tiež odstupné, ktoré im bolo priznané vo výpovediach.

Chov sliepok a predaj vajec však s menšími či väčšími problémami pokračoval ďalej. Na výplaty nebolo, niektoré klebety dokonca tvrdili, že nie sú zaplatené odvody do Sociálnej poisťovne aj zdravotných poisťovní. Niektoré nákladné autá boli zhabané exekútormi alebo si ich odviezli leasingové spoločnosti, ale manažéri firmy, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou sú aj spolumajiteľmi firiem skupiny, sa aj dnes vozia vo svojich autách, na ktoré pravdepodobne stále beží leasing. Teda na splácanie luxusných áut peniaze sú, na niektoré obchody peniaze sú, ale na splatenie dlžných výplat (bývalým) zamestnancom nie sú. Toto je prosím podnikanie po slovensky.

Spoločnosť Pro-gress, a.s. vznikla v marci 2012, teda asi rok pred prepuknutím problémov, ktoré sa objavili aj v reportážach slovenských televíznych staníc. Kto si myslím, že táto forma vznikla len tak náhodou a nemá s problémami firiem a s dlžnými výplatami nič spoločné, nech zdvihne ruku.

Dnes už táto spoločnosť má iné orgány, hoci (zatiaľ) má stále sídlo na adrese ACHP/Begokon. Medzitým sa ale v obchodnom registri objavila „nová“ spoločnosť BEGOKON SK, s. r. o., do 29.05.2013 fungujúca pod názvom NATORIA, s. r. o. Jej sídlo je na rovnakej adrese, Lučenská 840, Veľký Krtíš.

Opäť zdvihnite ruku tí, ktorí máte pocit, že táto firma prevzala obchodné aktivity starého Begokonu, ktorému ale nechala dlhy. A ešte tu je jeden pocit. Že starý begokon bol družstvo s možno stovkou členov, podielnikov. A nový je sro s tromi spoločníkmi, pravdepodobne otec a synovia. Čo sa stalo s majetkom tých družstevníkov starej firmy? Ako skončí likvidácia Begokon p.v.o.d.? A uvidia jeho bývalí zamestnanci svoje posledné výplaty?

Vyzerá to tak, že biznis bol presunutý zo starej firmy na novú cez sprostredkovateľskú. Len dlhy zostali na starej. Tomu sa hovorí progres po slovensky.