crammed-mailbox S pojmom „SPAM“ sa stretlo už mnoho ľudí, mnoho ľudí vidí priečinok označený „spam“ vo svojom poštovom programe či po prihlásení na gmail.com, ale poznáme správny význam tohto pojmu?

Slovom spam sa označuje nevyžiadaná pošta obchodná. Teda taká ponuka, ktorú vám niekto poslal a vy ste ho nežiadali o jej poslanie, nedali ste mu súhlas na jej odoslanie na vašu adresu.

To, že niekto vo svojom spame píše, že vašu mailovú adresu získal z voľne dostupných zdrojov, to je bluf. Dokonca som už čítal formuláciu „z voľne dostupného zdroja zoznam.sk“ Ako keby zoznam.sk bola stránka, kde je všetko dostupné zadarmo. Zoznam.sk, tak ako aj český seznam.sk či google.sk alebo google.com sú internetové vyhľadávače, nie zdroje, nie archívy, nie samoobslužné registre. Tak ako si odtiaľ nemôžete (beztrestne) skopírovať niečí obrázok alebo text, pretože sú chránené autorským zákonom, tak isto odtiaľ nemôžete skopírovať niečiu mailovú adresu a napísať, aké skvelé a lacné ponožky (napríklad) predávate!

Ako legálne poslať obchodnú ponuku

Dalo by sa povedať, že nijako, ale nie je to pravda. Existujú možnosti, ako neporušovať zákon ani dobré spôsoby a informovať o svojej úžasnej ponuke aj potenciálnych obchodných partnerov.

V prvom prípade si povieme, ako to nerobiť. Nemôžete kúpiť zoznam mailov ani si ich vyhľadať na webových stránkach či „voľne dostupných zdrojoch zoznam.sk“ a poslať týmto ľuďom svoju ponuku. Dokonca aj poslať týmto ľuďom email, a spýtať sa ich, či im môžete nabudúce poslať svoju ponuku nie je dovolené. A vrcholom drzosti je napísať im dotaz, či im môžete poslať svoju úžasnú ponuku a dať na svoj web odkaz už v tomto emaile.

Ako teda?
Aby sa nejednalo o nevyžiadaný email, musíte ma vopred súhlas týchto príjemcov. A ten môžete získať tak, že si spravíte/necháte spraviť webovú stránku, budete sa snažiť zaujať a získať záujem ľudí a požiadate ich, aby vložili svoju mailovú adresu a súhlasili s príjmom obchodných ponúk. A do emailu, ktorý im následne pošlete, vložíte inštrukcie pre ukončenie posielania takejto ponuky.

no-spam

Alebo im svoju ponuku pošlete na papieri poštou.

Nevyžiadaná pošta predstavuje vo svete veľký problém. A začína byť problémom aj u nás. V prvom rade, po sieťach sa prenášajú veľké množstvá dát zbytočne. A poskytovateľom pripojení platíme za kapacitu liniek, teda schopnosť prenášať dáta. Preto každý poskytovateľ pripojenia blokuje prenos spamu, tak isto ako ho blokujú poskytovatelia mailových schránok. Jednotlivcovi „tých pár dát“ možno nerobí problémy, v globálnom meradle sú to ale zbytočne vyhodené peniaze, čo sa môže v konečnom dôsledku prejaviť u jednotlivca buď zvýšením ceny za pripojenie alebo nižšou rýchlosťou pripojenia.

Vo väčších firmách čítanie a mazanie spamu môže byť nezanedbateľnou stratou pracovného času. A čas sú peniaze. A preto firmy používajú automatizované systémy rozpoznávania spamu a poštové programy obsahujú priečinok s názvom „spam“.

Občas ho prezrite, aspoň raz za týždeň. Nie že by som vám radil ich čítať, ale občas môže do priečinka so spamom spadnúť aj regulárny mail. Stačí, že má všetky znaky spamu, ako napríklad opakujúci sa mail skoro každý deň, rovnaká príloha každý deň, krátky alebo žiadny text, posielanie viacerým adresátom naraz a podobne. Najmä ak sa jedná o opakované denné hlásenia, posielané vo firme medzi jednotlivými prevádzkami. Našťastie antispamové systémy sú schopné sa učiť, takže stačí takýto objavený mail odznačiť ako spam, a nabudúce sa už software nepomýli. Alebo naopak, ak nerozpozná spam vo vašej doručenej pošte, príslušným tlačítkom ho označte ako spam a systém vás takýmto mailami už budúcnosti nedovolí obťažovať.

Mnohé spamy okrem atraktívnych ponúk predstavujú aj pokusy o podvod na neznalých príjemcoch. Aby ste boli v obraze, pripravujeme pre vás prehľad najrozšírenejších spamov v slovenskom internete.