Pár užitočných rád na leto pre športovo založených ľudí

Leto je nezadržateľne tu a s ním aj hojnosť aktivít, najmä tých športových. To, čo sme si museli mnohí z nás odoprieť počas predchádzajúceho obdobia, to na nás čaká v najbližších dvoch, troch mesiacoch. Opaľovanie, kúpanie, turistika, rôzne druhy rekreačných športov a sem tam zažiť nejaký ten adrenalín ak sa rozhodneme zájsť dovolenkovať k moru.

Veru tak. V lete je zrazu každý človek športovec… Aj ten, ktorý inak po iné dni posedával doma za to povestnou pecou. Na základe toho, čo uvidel v médiách sa zrazu aj on začne aktivizovať a nezriedka uteká ozlomkrky do obchodu a odchádza z neho poriadne nabalený. Radšej toho nakúpiť pre istotu viac než menej, len aby mu niečo na dovolenke nechýbalo.

No a čo sa týka detvákov… Tie majú pohyb zakódovaný v krvi. Každé z nich sa nevie dočkať, kedy sa skončia školské muky a začne bezstarostný čas voľnosti a dobrodružstiev. Tak prečo aj im nepripraviť niečo, na čo by po zvyšok ich života mohli so sentimentom spomínať.

Športové aktivity si pýtajú aj výdatnú a racionálnu stravu

Jedno je ale v tejto súvislosti isté. Zvýšená fyzická aktivita so sebou prináša aj potrebu doplniť spálené kalórie, vitamíny a minerály. Nehovoriac a nestálom dopĺňaní tekutín. Povieme si, že toto všetko už predsa veľmi dobre vieme. Isteže, no položme si ruku na srdce, kto z nás to aj skutočne robí?

V rýchlosti do seba nahádžeme to, čo nájdeme v chladničke a zapijeme sladenou minerálkou, v horšom prípade kolovým nápojom. Za tým nasledujú hektolitre kávy zakúpenej v supermarketoch s dvomi kockami kryštálového cukru. No a pri prechádzke mestom sa zastavíme v stánku s presladenou zmrzlinou.

Tak takto by to naozaj nešlo. V letnom období a nielen v ňom by sme mali naše telo zásobovať iba tými najkvalitnejšími potravinami a nápojmi, aby ste dostali svoje telo do pôvodného stavu a nabili ho energiou do ďalších športových výkonov.

Úplným ideálom je kombinácia zeleniny, ovocia a mliečnych výrobkov bio pôvodu a sem tam nejaké to chudé mäso z voľného chovu. Piť odporúčame minerálnu vodu rôzneho zloženia a slabý čaj.

Pokrm si pripravte na prvotriednych bio produktoch

Pravda, nikto netvrdí aby ste jedli iba surovú stravu. Niektorá zelenina sa síce dá konzumovať aj surová, no iná zase je vhodnejšia a chutnejšia tepelne upravená. Na to ale potrebujeme rastlinný alebo živočíšný tuk.

Súčasným hitom je olivový a kokosový olej. Tým, že majú vysoký dymový bod, sú mimoriadne vhodné na tepelnú úpravu pokrmom. No nielen to. Výborne sa hodia aj do studenej kuchyne, pretože majú silnú arómu, čo chýba napríklad olejom zo slnečnice a repky olejnej.

Ak by sme ale stoj čo stoj trvali na takom masle, skúsme pre zmenu na takzvané GHEE maslo. Ide v podstate o tradičné maslo, vyrábané podľa tradičných receptúr z mlieka voľne sa pasúcich kráv na lúkach, ktoré nie sú ošetrované chémiou. To zaručuje jeho prvotriednu kvalitu a výživnosť. Ďalším jeho benefitom je fakt, že vydrží voľne skladovateľné až osem mesiacov, čo je skutočne unikát.

Káva by mala byť rovnako kvalitná a lahodná

Ak už nedokážeme odolať káve, taktiež máme pre vás radu. Vyberajte kávu buď zo špecializovaných predajní alebo vyskúšajte bio kávu, ktorú kúpite pohodlne cez internet. Môžeme si vybrať akú len chceme, mletú alebo kvalitnú instatnú. Sú nakombinované z akurátneho pomeru ArabicaRobusta, tak aby ulahodili čo najširšiemu spektru záujemcov o tento lahodný mok.

Pre milovníkov sladkého existuje báječný variant. Nugátová nátierka, alebo ak chceme nugátový krém, ktorý môžeme skombinovať s čím len chceme. Dobrý nugát je vyrobený len z tých najkvalitnejších a najzdravších ingrediencií. Z nich vypichneme lieskové orechy, taktiež bio pôvodu. Komu by nugátová pochúťka nestačila, môže si posypať napríklad palacinky unikátnou pravou cejlonskou škoricou.

Cielená starostlivosť o vaše telo sa nazýva biohacking

To, čo sme vám predostreli ako príklad kvalitných potravín, upravených na kvalitných bio produktoch bolo skutočne len na ilustráciu. Išlo nám ale hlavne o to, aby sme si uvedomili dôležitosť zdravej stravy počas letného športovania. Ak dodržíte naše odporúčania, uvidíte ten rozdiel pred a po. Doslova nakopnete svoj organizmus do maxima, čím získate nadvládu nad ním. Žiadostivosť po nezdravom jedle a sladkých maškrtách oklameme tým najlepším.

V istých kruhoch sa takýto prístup k výžive, takéto nabúranie do zažitých zlých stravovacích stereotypov nazýva aj biohacking. To znamená, že nie vaše telo ovláda vašu myseľ, ale presne naopak – vaša myseľ rozhodne o tom, čo dáte do úst. A ak raz pochopíte, čo je tým správnym, od toho momentu sa už nikdy nevrátite späť.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.