Počúvanie hudby ešte nikdy nebolo také jednoduché

Mobilný internet je v dnešnej dobe už takpovediac nevyhnutnosťou. Kto ho nemá, akoby ani „nežil“. Takto nejako to chápu najmä tínedžeri, ale čoraz viac sa z výhod mobilného internetu tešia aj staršie ročníky. Veď koho baví len tak pozerať von oknom pri cestovaní verejnou dopravou do práce či z práce?

Internet do mobilu ľudia využívajú rôzne. Dajú sa však rozdeliť na dve najpočetnejšie skupiny: ľudia, ktorí potrebujú byť v neustálom kontakte s priateľmi či rodinou na sociálnych sieťach, a ľudia, ktorí nedokážu bez hudby urobiť ani krok. Aj vy patríte k tým, ktorí radi počúvajú hudbu?

Hudba je neodmysliteľnou súčasťou života každého z nás. Pomôže nám prekonať zlú náladu, oživí nudnú párty či skráti nekonečné čakanie. Odkedy sa na trhu objavili smartfóny, jednou z najčastejšie využívaných aplikácií sú práve tie hudobné.

Ktoré hudobné appky sa oplatí mať?

V súčasnosti je dostupných mnoho webových stránok či samotných aplikácií, ktoré umožňujú počúvať hudbu kdekoľvek a kedykoľvek. Počúvať hudbu zadarmo je oveľa dostupnejšie a jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Dôležité je však mať internet do mobilu. Ak ho totiž máte, otvárajú sa vám neobmedzené možnosti – nemusíte počúvať stále dookola len pár pesničiek, ktoré ste si stiahli.

Spotify je číslom jeden

Najobľúbenejšou hudobnou streamovacou appkou na svete je bezpochyby Spotify. Či sa už rozhodnete pre jej platenú alebo neplatenú verziu, sklamaní určite nebudete. Spotify totiž kombinuje to najlepšie zo všetkých konkurenčných služieb. Hudbu môžete zadarmo počúvať na počítačoch a smartfónoch bez časového obmedzenia. Spotify je skvelým spoločníkom aj vtedy, keď ani sami neviete, na akú hudbu máte momentálne chuť. Stačí uviesť jednoduché kľúčové slovo či slovné spojenie a o pár sekúnd počúvate playlist, ktorý je „šitý“ presne na mieru.

Nevýhodou bezplatnej verzie je predelenie hudby reklamou približne každú polhodinu, čo však stále nepôsobí tak rušivo ako reklama v rádiách. Dôvodom na zakúpenie prémiového konta je offline režim, odstránenie reklamy a neobmedzené množstvo prepínania piesní.

Možnosťou je aj Deezer Music

Jej bezplatná verzia umožňuje objavovať nových umelcov a počúvať rôzne playlisty podľa vlastného vkusu. Ponúka tiež neobmedzené vytváranie vlastných playlistov podľa jednotlivých umelcov. Výraznou nevýhodou v porovnaní so Spotify je fakt, že bezplatné konto vám umožní počúvať na počítačoch vybrané skladby a albumy iba 2 hodiny mesačne. Po uplynutí limitu si vypočujete iba 30-sekundové úseky pesničiek.

V prémiovej verzii získate viac funkcií, pričom kľúčový je najmä kvalitnejší zvuk a možnosť offline počúvania hudby bez obmedzení. Piesne si môžete ukladať do počítača alebo mobilných zariadení. Sú však šifrované tak, aby ich iným spôsobom ako cez aplikáciu Deezer nebolo možné prehrať.

Bandcamp prináša undergroundovú hudbu

Ak vám nevyhovujú bežné odporúčania v Spotify, na Hudba Play alebo Youtube, Bandcamp je pre vás tým pravým. Fanúšikovia undergroundovej a menej známej hudby si túto aplikáciu určite zamilujú. Okrem klasického vyhľadávania novej hudby si na Bandcampe môžete kúpiť albumy či single a priamo tak podporiť konkrétneho umelca. Bandcamp si totiž strháva z predaja albumu či songu len 15 %, zvyšných 85 % ide priamo umelcovi. Práve to je najvýraznejší rozdiel v porovnaní so známejšími streamovacími službami.

Hudba Google Play kombinuje tri služby

Aplikácia združuje hudobné nákupy z obchodu Google Play, funguje ako bezplatné cloudové úložisko pre 50 000 pesničiek a v prípade služby Naplno ide zároveň aj o streamovaciu službu. Hudbu Google Play Naplno nie je možné počúvať bez platenia. Zadarmo si môžete nahrať iba vlastné MP3 súbory do cloudového úložiska a prípadne vyskúšať službu Naplno počas jedného mesiaca. Ide o tzv. trial prístup.

Hudba Google Play sa vyznačuje prehľadnou a dobre prepracovanou funkciou Moja knižnica, v ktorej si môžete prehliadať a rýchlo počúvať obľúbených umelcov, albumy aj pesničky. Všetky songy je možné si náhodne prehrať a táto funkcia je dostupná aj v offline režime. Nevýhodou je offline režim, ktorý nie je dostupný na PC, ale zatiaľ iba na mobilných zariadeniach.

Tidal je najmladšou hudobnou aplikáciou

Určite stojí za zmienku aj jedna novinka v oblasti prehrávania hudby. Ide o službu Tidal. Jej nevýhodou oproti konkurentom je, že neponúka bezplatné prehrávanie hudby a snaží sa zaujať exkluzívnym obsahom – špeciálnou videosekciou. Týmto spôsobom však osloví len vybranú skupinu hudobných fanúšikov, no v skutočnosti neprináša žiadnu pridanú hodnotu. Dizajn Tidalu je efektný, no je pri ňom viditeľná inšpirácia v Spotify. Ponuka funkcií je však v porovnaní s najobľúbenejšou aplikáciou o dosť slabšia. Tidal si chce získať fanúšikov kvalitnou hudbou na úrovni 320 kbps, ale v porovnaní s inými aplikáciami, ktoré túto kvalitu ponúkajú, je o dosť drahšia.

Je len na vás, ktorá aplikácia vás osloví či už svojou funkčnosťou, alebo príjemným dizajnom. Platí však, že ak máte internet do mobilu s neobmedzeným množstvom dát, nebudete vôbec potrebovať prémiové služby aplikácií, úplne vám postačia aj bezplatné verzie. Získate tak „veľa muziky za málo peňazí“.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.