Získať hypotéku nie je také ľahké, ako sa zdá z reklamy

piggy-bank Keď sa pozriete okolo seba, máte podľa reklamy na plagátoch alebo v televízii dojem, že najväčší záujem je o mobilné telefóny a programy a o peniaze. Že všetci kupujú nový paušál alebo si berú pôžičku na čokoľvek alebo hypotéku na bývanie. A že získať ich je také ľahké. Všade vám vnucujú vysoké sumy a nízke úroky a predlžujú dobu splácania. No môže byť v tomto krásnom svete nejaký problém s peniazmi? Kým to neskúsite, neviete a keď skúsite, zistíte.

Keby ponuky lacných peňazí boli len v telke alebo na bilboardoch, tak by sme sa mohli čičíkať tým, že je to predsa reklama, taká všeobecná, pre všetkých a možno nie vhodná pre nás. No keď nás naša vlastná banka „bombarduje“ ponukou úveru, povoleného prečerpania alebo hypotéky v internetbakingu a ešte nám tieto správy posiela aj mailom, taka je jasné, že je to ponuka určená pre nás. Veď naša banka má o nás presné informácie, koľko peňazí nám na účet každý mesiac chodí, odkiaľ a koľko ich tam máme. Nič jednoduchšie, ako ušiť ponuku presne na naše pomery.

Takže prídete do banky, prejavíte záujem o poskytnutie hypotéky, lebo ste si vyhliadli zaujímavý dom s pozemkom, kam by ste sa s rodinou radi presťahovali a vtedy to začne. Ten pozemok a dom banku ako záruky za poskytnutie hypotéky ani veľmi nezaujíma. Dokonca aj váš panelákový byt, v ktorom teraz bývate a ktorý by ste po presťahovaní do bytu prenajímali, aby vám pomohol splácať hypotéku na dom, ich nezaujíma. Zaujíma ich váš príjem. Koľko zarábate.

money

A od toho sa odvíja doba splácania a výška splátok. Len už nie sú ako v reklame, už sú iné, ako v ponuke, ktoré vám každý mesiac posiela banka. Úrok je o percento či dva vyšší, doba splácania je tiež dlhšia, celková suma by možno aj bola, len počas splácania zaplatíte oveľa viac, ako vám ukázala kalkulačka na stránke v banke, kde vám „zabudli“ napísať pár „maličkostí“.

Z banky odchádzate znechutený. V podstate máte dojem, že vám zámerne posielali maily s neprávnymi informáciami, len aby vás dostali na pobočku, kde majú plán, ako vás „uvariť“. Lebo keď už máte vyhliadnutý nový dom, dúfajú, že vás presvedčia na vyšší úrok a vyššie splátky.

Aké je riešenie? Kašlať na „svoju banku“ a požiadať o hypotéku tam, kde z vás nerobia vola a kde vám ju skutočne dajú za inzerovaných podmienok.
 

 

 

 

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.