Podnikanie – ako využiť služby banky pre začínajúceho podnikateľa?

Ste začínajúci podnikateľ alebo práve rozmýšľate nad tým, že začnete podnikať? V tom prípade vás istotne budú zaujímať možnosti, ktoré začínajúcemu podnikateľovi ponúkajú banky. Iste, v mnohých prípadoch si mnohí zoberú od banky úver, aby mohli rozbehnúť svoj biznis a uskutočniť svoj sen. Ale čo ostatné služby banky? Aké máte možnosti pri založení účtov, sporenia, či aké karty vám banky ponúkajú na biznis?

Aké účty môžu podnikatelia mať?

Takmer všetky banky majú v portfóliu vždy špeciálne účty pre podnikateľov, čo je samozrejmé vzhľadom na ich špeciálne potreby. Niektoré banky ponúkajú založenie a vedenie účtu zadarmo a často aj úsporu na poplatkoch. Nie všetky, pretože banky rady účtujú poplatky za čokoľvek. Pri podnikateľských účtov je tá výhoda, že vám banka vie ponúknuť prichádzajúce a odchádzajúce platby spolu s inkasami zadarmo, takisto aj trvalé príkazy – toto platí pre podnikateľský účet. Napríklad nízkonákladová banka ako mBank, ktorá ponúka účet aj bez minimálneho vkladu a bez viazanosti. Ak vám vo vašej banke povedia, že niečo z tohto je spoplatnené, choďte radšej o dom ďalej. Využite konkurenčný boj bánk vo svoj prospech a vyberte si banku, ktorá vám služby ponúka úplne zdarma.

Karty bez zbytočných poplatkov

Určite si pozrite ponuku bánk a pri výbere berte do úvahy aj poplatky a podmienky požiadavky platobnej karty. Najvýhodnejšou je tá banka, ktorá ponúka platobnú kartu pre podnikateľov zdarma a bude vám ju aj viesť bez poplatkov. Niekedy si banky za služby bez poplatkov určujú rozličné podmienky, rozhodnite sa preto podľa toho, čo vám vyhovuje. Spomínaná mBank vám dá platobnú kartu zadarmo, ak na nej máte obrat minimálne 70 eur mesačne.

Bezpečné platobné karty

Výhodou kariet pre podnikateľov (ale overte si to u svojej banky!) je aj fakt, že v zahraničí si vyberiete bez poplatku a pri strate karty ju viete okamžite zablokovať a banka vám túto službu nespoplatní. Pokiaľ ide o výbery, tie sú prednastavenú na sumu – denný limit, toto si samozrejme viete pri vybavovaní karty zmeniť.

A čo sporenie pre podnikateľov?

Ako podnikateľ isto čakáte aj nejaké to úročenie a sporiaci účet je na toto najvhodnejší. Ak je takýto podnikateľský účet skoro zadarmo, bez minimálneho vkladu a viazanosti, to je prvý dobrý signál. Druhý pozitívny signál je zriadenie a vedenie účtu bez zbytočných poplatkov. Pozor si dajte aj na prichádzajúce a odchádzajúce platby. Kým prichádzajúce vám banka dá zdarma, odchádzajúce už nemusí. Na toto sa opýtajte. Ideálne je neplatiť za nič, ale to sa na Slovensku nedá. Nuž, a dôležité je aj úročenie alebo zhodnotenie financií na účte. Čím vyšší, tým lepší, samozrejme, ale často to závisí aj od dĺžky sporenia a výšky vkladov.

Služby pre podnikateľov

Banky dnes ponúkajú dobré a rýchle platobné systémy a online služby. Čím menej krokov na aktivovanie aplikácie, tým lepšie, a tým je aj aplikácia populárnejšia. Cez ňu si potom už viete pristupovať na váš účet, vidíte svoje transakcie a aj to, či sa vám okamžite pripísala platba alebo ste zaplatili faktúru. V článku na mojandroid.sk je dobre spracované porovnanie aplikácií rôznych bánk.

Internet banking je ďalšou službou a aj tu platí, že čím jednoduchšie prihlásenie, tým lepšie. Ak vás bude internet banking pri svojom spúšťaní zaťažovať rôznymi kódmi a heslami, prihlasovacími menami a overovacími pinmi, je na vašom zvážení, aká miera vás otravuje a akú ešte považujete za ochranu vašich financií a bezpečnosti vášho účtu.

S bankou si možno dohodnúť notifikácie, emailové aj sms notifikácie, aby ste mali všetko pod kontrolou a aby ste najmä vedeli, či platby prešli alebo či vám na účet prišli prostriedky. Novinkou je aj platenie cez sociálnu sieť Facebook, ktorý vám umožní poslať platbu aj v tom prípade, že nepoznáte číslo účtu vášho partnera (alebo kamaráta), ktorému chcete peniaze poslať. Rovnako mu viete poslať platbu na mobilné číslo. Opäť platí, že sa len stačí opýtať v banke, kde vám presne vysvetlia, ako to všetko spustiť a potom už len bezproblémovo ovládať a mať jednoduchý život.

Je známe, že podnikatelia nemajú na ružiach ustlané. Preto zvažujte aké služby vám tá ktorá banka ponúka. Čím lepšie ich viete využívať vo svoj prospech, tým je váš podnikateľský život oveľa jednoduchší. Niektoré banky ponúkajú aj akceleračné programy pre startupy a začínajúcich podnikateľov. Tieto akceleračné programy sú vo svete veľmi obľúbené a pomohli financovať niekoľko veľkých projektov, ako napríklad Airbnb, čo je dnes jedna z popredných celosvetových služieb pre rezervovanie ubytovania.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.