Winamp síce končí, ale prehrávať neprestáva

Internetom prebehla správa, že dlhoročne obľúbený prehrávač hudby pre počítače s operačným systémom Microsoft Windows Winamp končí. Čo to presne znamená, kedy bude vypnutý?


Winamp od firmy Nullsoft, je známy ako prehrávač hudby. Dokáže ale o mnoho viac. Okrem toho, že dokáže organizovať hudobné skladby uložené do súborov na disku počítača alebo upravovať mp3 tagy v súboroch a vytvárať takzvané playlisty – zoznamy prehrávaných skladieb, vie aj prehrávať hudbu z internetových rádií či televízií. Vie prehrať aj video súbory a jeho súčasťou je aj equalizér a pomocou neho dokáže upravovať prehrávanie.

Od firmy Nullsoft prehrávač kúpila americká firma AOL (America On Line), pôvodne poskytovateľ pripojenia do internetu, ktorý s ním mal plány ohľadne distribúcie platenej hudby. Tieto zrejme nevychádzali podľa plánov a tak sa firma rozhodla ukončiť vývoj programu a jeho distribúciu (bol na stiahnutie legálne zadarmo).

Winamp
Winamp

Čo rozhodne neznamená, že by program prestal zrazu fungovať. Len nebudú k dispozícii oficiálne novšie verzie. Pokiaľ používate staršie verzie, tie vám budú naďalej fungovať a určite sa budú dať stiahnuť z alternatívnych download serverov.

Okrem posledných verzií piateho radu programu sú medzi užívateľmi obľúbené aj verzie 3.0 alebo 2.9. Ak Winamp používate, nie je dôvod prestať ho používať. Staršie programy často prehrajú hudbu oveľa lepšie, ako nové programy, pretože sú menej náročné na výkon a pamäť počítača.

Winamp Hudobní fajšmekri a dídžeji správu o ukončení prijali iste s nevôľou a budú hľadať alternatívy, ale bežný konzument hudby na počítači nemá dôvod na zmenu osvedčeného programu.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.