Neodkladajte poistenie vášho majetku na neurčito, náhoda nikdy nespí

Je naším národným zvykom reagovať na zmenu situácie na poslednú chvíľu. Nie je tomu inak ani v prípade poistenia. Začneme sa chytať za hlavu až keď je neskoro, keď nám nepriazeň osudu zamieša karty. To sa týka aj poistenia vlastného majetku. Stále sa spoliehame, že nám sa predsa nemôže nič stať, iba tým druhým… Je tomu skutočne tak?

My Slováci toho veľa nemáme a ešte o to málo prídeme našou vlastnou nerozvážnosťou. Stačí malá nepozornosť a musíme začať odznova. Poisťovne nám to neustále pripomínajú a v tomto im musíme dať za pravdu, naozaj nás vystríhajú oprávnene.

Za pár eur zachránite čokoľvek, čo vlastníte

Napriek veľkému rozdielu medzi našimi platmi a hodnotou našich nehnuteľností v nich, poistenie domu alebo majetku nestojí až tak veľa. Naozaj iba zlomok z odhadovanej hodnoty ročne. Nie je to luxus, ale potreba, za ktorú sa oplatí obetovať tých pár eur. Jednou z možností je pozrieť si ponuku poistení na stránkach www.ergo.sk

Kedže náhodných udalostí, ktoré môžu zapríčiniť znehodnotenie a niekedy až zničenie nášho majetku, môže byť viacero, pre lepší prehľad nám poisťovne ponúkajú rôzne tabuľky s poistnými rizikami. Tie sú usporiadané do balíkov podľa stupňa krytia a finančnej náročnosti. Čím väčšie pokrytie možných rizík, tým vyššia suma poistky. Ale ani keby ste si nepoistili všetky ponúkané riziká, nezruinuje vás to.

Vyberie si každý podľa vlastných preferencií

Okrem hotových balíkov existujú aj možnosti rôznych kombinácií, záleží na konkrétnej poisťovni. V každom prípade odporúčame pamätať na riziko vykradnutia vašej nehnuteľnosti  neželanou návštevou, zlodejmi. Nikdy neviete, kedy si dlhoprstí vyhliadnu váš rodinný dom, byt či chalupu na samote.

Rovnako je pravdepodobný vznik požiaru pri neodbornej manipulácii s ohňom pri zapaľovaní plynového sporáku, spadnutej sviečke na oslave narodením či vzplanutí záclony od zapálenej prskavky.

Veľmi častou poistnou udalosťou býva vytopenie susedov v dôsledku prasknutej hadice z práčky. Vtedy síce nedôjde k fatálnemu zničeniu nehnuteľnosti, no značne utrpí vybavenie bytových a nebytových priestorov, stierok, obrazov, umeleckých zbierok, kobercov a pod. Rovnako nepríjemnú galibu dokáže narobiť prasknuté vodovodné potrubie alebo radiátor.

Nezabudnite ani na nebytové priestory

Nezabudnite poistiť rovnakou mierou aj nebytové priestory, garáže, kočikárne, pretože aj v nich sa ukrýva váš majetok. Odcudzená kolobežka, bicykle vašich ratolestí, kočík najmenšieho člena vašej rodiny dokáže rozosmútiť, tak prečo opomenúť aj tieto súčasti vášho majetku?

Pri stanovovaní hodnoty vášho majetku buďte realisti

Koľko zo svojej peňaženky budete musieť obetovať, aby ste si mohli každý večer s pokojom ľahnúť do postele, je otázka na mieste. Výška sumy nezáleží iba od pokrytia možných rizík balíkom poistení, resp. ich kombináciou. Rovnako je dôležité aj to, na čo sa tieto balíky vzťahujú, na aký váš majetok, nehnuteľnosť a jej vybavenia.

požiar auta

Mali by ste si dať pred uzatvorením poistnej zmluvy dohromady aktuálnu hodnotu vášho majetku, prípadne vyzdvihnúť dôležitosť niektorých jeho častí, napr. umeleckej zbierky. A majte na zreteľ, že táto vaša predstava bude konfrontovaná s predstavou poisťovne.  Preto treba stanoviť hodnotu vášho majetku triezvo a reálne, iba tak sa vyhnete prípadným komplikáciám pri likvidácii poistného plnenia.

Na výšku poistky vplýva rovnakou mierou i región a miesto vášho majetku, zastavanosť lokality, jej atraktívnosť na realitnom trhu, možnosť ďalšieho rozvoja, výška dohodnutej spoluúčasti, typ zabezpečenia, a pod.

Pozor na to, kde kupujete vašu nehnuteľnosť

Musíte si uvedomiť jednu dôležitú vec. Na jednej strane sa dá poistiť akýkoľvek majetok, no predsa len existujú prekážky, ktoré tomu môžu zamedziť. A tým je predovšetkým lokalita vašej víkendovej chalupy na odľahlom mieste, niekde na samote, mimo zastavanej časti mesta alebo obce. Tam je riziko vlámania a vykradnutia príliš veľké. Úplnou pohromou pre váš majetok bývajú v poslednej dobe časté záplavy a zosuvy pôdy. Preto odporúčame nenechávať si v nich cennosti, aby ste v prípade opakovanej prírodnej katastrofy predišli ich zničeniu.

Všetko na svete podlieha zmene, aj výška vašej poistky

Váš majetok, a tým aj vašu nehnuteľnosť si môžeme dať poistiť už počas prvého zemného výkopu. Je to logický krok, pretože také krupobitie, prívalový dážď či úder blesku narobí hotovú galibu. Kedže náš majetok sa časom mení, zmenšuje či zväčšuje, resp. stráca, či naberá na hodnote, poisťovne na tento fakt pamätajú, a preto poskytujú možnosť úpravy jeho poistenia.

Poistnú zmluvu si vybavíte v každej pobočke poisťovne. Populárny a hlavne rýchly spôsob je dnes poistenie majetku online cez internetovú aplikáciu, alebo mobilnú aplikáciu vášho smartfónu. Vyplníte jednotlivé riadky, poisťovňa vám obratom pošle zmluvu a vy ju už iba podpíšete a poštou zašlete späť.

Tags:,

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.