Práčka bez potreby elektriny

V našej krajine si už nevieme predstaviť život bez automatickej práčky v kúpeľni. No sú krajiny, kde nemajú nie že práčku, ale nemajú ani elektrinu. Alebo je veľmi drahá. No ani chudoba nezastaví šikovných a vynachádzavých ľudí, aby vymysleli zlepšováky pre uľahčenie svojho života. Takým je aj mechanická práčka, ktorá perie bez elektrickej energie. Vymyslela ju 14 ročná indická školáčka Remya Jose.


Žiaľ, tento jej vynález sa nikdy nedočká masového rozšírenia. Keďže nemíňa elektrinu, nevie zabezpečiť pravidelné platby a preto sa nedostane do hromadnej výroby. Žiaľ, dnes sa už nič nerobí preto, aby sa ľuďom uľahčil života, ale len to, na čom sa dá zarobiť.

No je pravdepodobné, že v niektorých oblastiach sa predsa len bude vyrábať alebo si ju dokážu šikovní ľudia vyrábať v malom rozsahu pre svoje okolie. Táto mechanická práčka totiž nepotrebuje elektrinu, teda dokáže ušetriť peniaze a v krajinách, kde majú ľudia veľa času, zase dokáže aj ten čas ušetriť. V každom prípade to môže znamenať menší pokrok a väčšiu nezávislosť. A čisté oblečenie.

Mechanizmus stroja je pritom pomerne jednoduchý. K veľkej kovovej krabici je pripevnený rám z bicykla, ktorý má uprostred improvizovaný železný bubon. Pranie v tejto práčke je v podstate rovnaké ako jazda na bicykli, akurát máte miesto kolesa medzi nohami veľkou železnou bedňu.

Dovnútra bubna, ktorý je vyrobený z železnej mriežky, vloží používateľ kusy oblečenia a do priestoru vnútri debny naleje vodu a čistiaci prostriedok. Šliapaním pohybuje bubnom, ktorý sa v debne otáča okolo svojej osi a oblečenie tak perie. Celý cyklus sa opakuje podľa potreby raz až dvakrát za niekoľko minút.

Vynález bol verejnosti prvýkrát predstavený na Discovery Channel a na Youtube.com je zverejnené video:

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.