Sušenie ovocia – efektívna metóda konzervácie
|V našich zemepisných podmienkach dozrieva ovocie na stromoch v záhradách v lete a začiatkom jesene. Jedná sa teda o sezónny produkt a ak máme záujem jesť domáce ovocie dlhšiu dobu, ideálne po celý rok, musíme nájsť spôsob, ako ho uskladniť tak, aby vydržalo do ďalšieho zberu budúce leto. Počas skladovania by nemalo podliehať skaze ani by nemalo strácať nič zo svojich vlastností. Tými sú najmä obsah vitamínov a minerálov a samozrejme chuť. Aké spôsoby skladovania ovocia sú dostupné?
Asi najrozšírenejším spôsobom skladovania je prosté uloženie ovocia v sklade. V domácich podmienkach to predstavuje pivnicu, kde ani v zime nemrzne a udržuje sa primeraná vlhkosť, aby ovocie, ako jablká či hrušky, broskyne, nestrácali vodu, teda nevysušovali sa. Ideálne je uložiť ovocie v bedničkách v jednej vrstve tak, aby sa plody nedotýkali. To preto, že ak jeden plod podľahne hnilobe, nenakazí ďalšie plody. Dobre je aspoň raz týždenne uskladnené ovocie skontrolovať, napadnuté plody vyradiť. Nie je to veľmi pohodlné.
Ďalším rozšíreným spôsobom uskladnenia ovocia je sterilizácia do kompótov. V podstate sa očistené ovocie naloží do sklenených pohárov, zaleje cukrovým roztokom a varí niekoľko minút. Teplota zabije všetko živé, cukor pôsobí ako konzervačná látka a takto uchované ovocie vydrží niekoľko rokov. Pravda, o vitamínoch nemôže byť ani reči, tie sme zabili sterilizovaním. Zostane len vláknina a chuť ovocia, plus cukor. Ten pôvodný z ovocia a pridaný rafinovaný repný pri príprave kompótu. Takto konzervované ovocie nie je zdrojom vitamínov, ako sa malým deťom snažia nahovoriť rodičia a nám dospelým reklama. Je to len zdroj energie a hmota na zaplnenie žalúdka. Takto uchované ovocie nezabezpečuje naše zdravie, zabezpečuje naše prežitie v tuhých zimách. Teda zabezpečovalo, kým ľudia žili na vidieku v malých domoch a nechodili do zamestnania, aby mali na platenie všetkých, často aj zbytočných, mesačných poplatkov.
Z pohľadu výživy a zdravia je na tom úplne rovnako aj lekvár, ktorý sa varí (varil) z poškodených plodov, nevhodných na iné skladovanie. Obľúbený slivkový lekvár obsahuje často viac, ako polovicu objemu cukor, mnohé lekváry kupované v supermarketoch obsahujú navyše okrem deklarovaného ovocia často podradné jablká a ovocnú arómu.
Šetrná konzervácia ovocia
Existuje spôsob, ako prebytky ovocia uskladniť na zimu tak, aby sme nezabili vitamíny v ovocí obsiahnuté. Tento spôsob poznali aj naše babičky. Nakrájané plátky alebo mesiačiky jabĺk alebo hrušiek alebo celé slivky položili na nízky plech na pečenie a vložili ho do rúry vtedy bežného sporáka na uhlie, v ktorom sa varilo v každej kuchyni. Keď sa páka dymovodu prepla na rúru, táto bola intenzívne vyhrievaná a vhodná na pečenie chleba, koláčov, mäsa. Keď bola páka prepnutá priamo do komína, na sporáku sa dobre varilo a rúra bola len mierne teplá. Ideálne na sušenie ovocia. V podstate sa tak využívalo odpadové teplo z varenia a vykurovania domácnosti. Ústredné kúrenie neexistovalo a naši predkovia mali dokonale vymyslený spôsob, ako všetko efektívne využiť. Aj úrodu zo záhrady aj teplo nespotrebované pri varení. Po niekoľkých dňoch takéhoto pomalého sušenia mohli slivky odložiť na zimu. Ovocie nakrájané na plátky sa usušilo do skladovateľnej formy podstatne skôr.
Ovocie sušením stráca vodu, ktorá môže podľa druhu predstavovať dve tretiny až tri štvrtiny hmotnosti zrelých plodov. No nízka teplota sušenia neohrozuje vitamíny, ktoré sa v zrelom ovocí prirodzene nachádzajú a blahodárne pôsobia na náš organizmus. V sušenom ovocí tiež zostáva ovocný cukor ako jeho prirodzená súčasť. Keďže však voda z ovocia je sušením odstránená, zvyšuje sa podiel cukru v ňom a to môže spôsobiť problémy. Keď totiž zjeme priveľa sušeného ovocia, dostaneme do seba nezvykle veľa cukru. Preto by sme sa mali pri jeho jedení krotiť, hoci nám chutí.
Na sušenie ovocia bez potreby alebo možnosti kúriť v sporáku využijeme elektrické sušičky. Miernym teplom zo vstavaného malého ohrievača zohriaty vzduch prestupuje sušiacimi plátmi s uloženými kúskami ovocia a postupne ho suší. Za niekoľko hodín tak dostaneme chutné sladké plátky jabĺk alebo hrušiek.
Sušené ovocie je najlepšie skladovať v nepriedušne uzatvorených nádobách, aby nenasalo vzdušnú vlhkosť a nezačalo plesnivieť. Po jeho konzumácii odporúčame piť dostatok tekutín, aby nedošlo k zníženej hydratácii nášho organizmu. Doma sušené ovocie z domácej záhrady predstavuje zdravú alternatívu bez chemických látok a pridaného cukru konzervovaného ovocia voči domácim a najmä kupovaným kompótom.