Toulouse – najrýchlejšie rastúce francúzske mesto

Ak ste niekedy leteli lietadlom Airbus možno ste si ani neuvedomili, že kompletizácia týchto lietadiel prebieha v jednom z najpozoruhodnejších francúzskych miest, ktorým Toulouse bez pochyby je. Práve vďaka montážnemu závodu na výrobu Airbusov sa Toulouse stalo najrýchlejšie rastúcim francúzskym mestom. Pozrime sa na neho trochu podrobnejšie.

Základné fakty o Toulouse

Toulouse je hlavným mestom kraja Midi – Pyrenées a sídlom okresu Haute – Garonne (31). Počet obyvateľov vrátane aglomerácie a spádovej oblasti presahuje 1 milión a navyše je Toulouse z hľadiska prírastku počtu obyvateľov na prvom mieste medzi európskymi mestami.

Okrem závodu na montáž lietadiel Airbus, ktorý je navyše možné navštíviť a pozrieť si výrobu týchto lietadiel na vlastné oči (respektíve z krytého balkóna nad halou, pretože priamo na montážnej linke a k lietadlám vás samozrejme nikto nepustí), je Toulouse slávne najmä fialkami. Vďaka tomu v 19. storočí dostalo mesto prezývku „Toulouse – mesto fialiek“. Ak chcete niekomu urobiť radosť a priviezť mu z Toulouse niečo originálne, určite kúpte fialkové mydlo, sprchové gély, a pod.

Vďaka špeciálnej červenej hline, používané na výrobu tehál, z ktorých boli postavené historické domy v meste, sa Toulouse tiež hovorí ružové mesto.
Okrem historického centra, ktorému dominuje Capitole (postavený v roku 1170 a od tej doby plní funkciu mestského úradu) a tiež historická staničná budova (Gare Matabiau), je v Toulouse tiež významná univerzita a celý rad vysokých škôl. V meste študuje takmer 100 tisíc študentov.
Brehy rieky Garonne sú upravené a nachádza sa tu celý rad detských ihrísk a tratí pre inline korčuliarov či cyklistov.
Vzhľadom k stredomorskej klíme je v Toulouse celoročne teplo a sneh je tu vidieť naozaj len ojedinele.
Francúzsky Toulouse stojí rozhodne za návštevu. Ak tu budete na služobnej ceste dojdite si do skvelej reštaurácie Entrecôte, čo je špecializovaný steakhouse, kde každý deň varia iba hovädziu panenku, ktorú dostanete z hranolkami a celým radom ďalších príloh. Síce vás taká večera alebo obed prídu na nejakých 30 Eur, ale určite si to nenechajte ujsť.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.