Účtovníctvo nemusí byť strašiak

Rozhodovanie vymeniť zamestnanie za podnikanie sprevádza veľa otáznikov. Voľbu živnosť alebo s.r.o. ovplyvňuje aj znalosť účtovníka, ktorý pomôže so správnou evidenciou dokladov a kontaktmi s úradmi. Ak to však so svojim podnikaním myslíte vážne, nehľadajte pomoc po známych, zverte svoje účtovníctvo profesionálom a sám sa venujte svojmu biznisu.

Rozdiel medzi typom podnikania je aj v tom, či povediete jednoduché alebo podvojné účtovníctvo. Nenechajte sa zmiasť názvom, ono aj jednoduché účtovníctvo môže byť zložité, keď máte veľa rôznych typov obchodov. A všetko môže skomplikovať obchod so zahraničnými subjektmi a platiteľstvo DPH alebo povinnosť stať sa osobou registrovanou pre DPH.

Nočnou morou podnikateľov sú budúce povinnosti, určované štátom. Kto by to bol povedal pred tromi rokmi, že tu bude nejaké elektronická evidencia tržieb alebo kontrolné hlásenie dane z pridanej hodnoty? Oboje veľmi sťažilo vedenie účtovníctva malým firmám, ktoré to robili po známych a príbuzných. Vyhnite sa komplikáciám dnes aj v budúcnosti a zverte svoje daňové povinnosti voči štátu aj prehľad svojich nákladov a tržieb do rúk odborníkov. Stačí im posielať svoje doklady, alebo zveriť vystavovanie pravidelných faktúr vaším odberateľom.

O tom, ako si stojíte vo svojom obchode sa kedykoľvek presvedčíte pomocou online aplikácie. Pre vás to bude ako online účtovníctvo, len miesto zložitých tabuliek a čísel uvidíte prehľadné grafy, ktoré jasne vyjadrujú, ako si vo svojom podnikaní stojíte.

A v neposlednom rade dobrá účtovná firma nielen spočíta vaše náklady a povie vám, koľko máte platiť daní. Zavčasu vás upozorní na možnosť uplatniť vhodný typ nákladu, kedy prenajímať s DPH a kedy nie, ako je to s cestovnými náhradami alebo či si ako obchoďák môžete dať do nákladov cenu svojho nového obleku. A koľko môžete dať do reklamných a propagačných predmetov. Dobrá účtovná firma vám nielen pomôže s podnikaním, ale dokáže aj ušetriť veľa peňazí.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.