Do Rakúska a Nemecka s kamerou nesmiete
|Na Slovensku sú celkom obľúbené kamery, upevnené na čelnom skle osobného automobilu, snímajúce prednú kapotu a vozovku pred autom. Mnohí vodiči ich používajú, aby nasnímali prípadnú kolíziu svojho vozidla s iným účastníkom cestnej premávky a mali tak dôkaz o svojej nevine pre políciu a poisťovňu. Pred prechodom cez hranice ale nezabudnite kameru vypnúť.
Pretože kamera sníma nie len vaše auto a vozovku, ale aj iné autá či domy stojace pri ceste, rozhodli sa rakúske a nemecké úrady, že ochrana cudzieho majetku má prednosť pred vašou ochranou pre prípad nehody. Asi tam poisťovne a polícia fungujú inak, ako u nás a nikto nepotrebuje mať záznam svojej jazdy. Zákonom zakázali nahrávanie cudzích osôb a majetku bez ich súhlasu.
Tento zákaz sa netýka len kamier na automobiloch. Rovnako platí aj pre iné spôsoby snímania záznamu. Teda ani nakrúcanie mobilom na ulici, pri ktorom si zoberiete na mušku niečí dom a záhradu, sa nemusí skončiť bez výstrahy mužov zákona, hoci ste si chceli len nafilmovať svoju priateľku pri peknom plote.
Kamier je už všade toľko, že každý nahráva každého a každý úrad či organizácia má svoje záznamy. Človek sa už nemôže pohnúť prakticky nikam, aby o tom nebol kamerový záznam. K tomu v historických jadrách miest sa pohybuje množstvo domácich aj zahraničných turistov, ktorí majú na krku svoju zrkadlovku. A výsledné snímky sa potom objavujú na sociálnych sieťach, na blogoch, všade. Nečudo, že sa ľudia bránia tomu, aby sa oni alebo ich majetok objavoval náhodne na rôznych miestach internetu.
Táto averzia proti bezbrehému zaznamenávaniu všetkého vyvrcholila v Rakúsku a Nemecku aj tým, že ich ulice nenájdete v Google StreetView.
Ak teda používate na svojom aute kameru, pred hraničným prechodom do Nemecka alebo Rakúska ju vypnite, alebo ešte lepšie, zložte ju úplne. Vyhnete sa možným nepríjemnostiam s miestnou políciou.