Mikulov – cyklovýlet do pohraničia

Mikulov-Ottenthal Mikulov leží kúsok od rakúskej hranice a tak jeden z prvých výletov do okolia mieril práve okolo hranice a rozhodli sme sa pozrieť do najbližšieho rakúskeho okolia, vyskúšať si hraničné priechody aj kvalitu ciest na oboch stranách hranice a zistiť, čo nás čaká „za čiarou“. Pre nedostatočnú trénovanosť začiatkom sezóny som vybral trasu nepríliš dlhú a s minimálnym prevýšením.

Z Mikulova sme vyrazili na juh okolo vlakovej stanice na cestu do Rakúska a hneď za mestom zabočili doprava na západ do polí a pozdĺž železnice. Kvalitná asfaltová cesta je tu v lete plná cyklistov, čo chvíľu stretnete nejakú skupinku….

Prvou zastávkou môže byť krčmička pri zastávke vlaku v Březí, kde si v tieni vychutnáte chladený nápoj alebo kávu. Asi kilometer za dedinou cesta prestáva kopírovať železničnú trať a mieri na juh, sleduje štátnu hranicu. Pred Novým Přerovom máte možnosť sa znova občerstviť v záhradnej reštaurácii, kam vás navedie pútač pri ceste. Okrem nápojov sa tu aj varí. Dedina Nový Přerov je takou cyklistickou križovatkou, kde si môžete vybrať z viacerých smerov pre svoj výlet na bicykli.

My sme si vybrali južný smer cez hranicu a vošli do malebného Rakúska, kde kvalitná asfaltová cesta je lemovaná ovocnou alejou. Červené a sladké čerešne nás veľmi osviežili. Prvou dedinou je Wildendürnbach. Tu sme sa vydali na východ na dedinu Pottenhofen, ktorá leží v jame. Cesty okolo sa vlnia v miernych kopcoch, aspoň sa nám cesta nezdala taká jednotvárna a z vrcholkov je nádherný výhľad do krajiny.

Odtiaľto je to len kúsok späť na hranicu. Na tomto úseku môžete občas stretnúť aj nejaké auto, ktoré občas ide aj do ČR. Cesta je úzka, tak na jeden automobil, ale vodiči sú ohľaduplní. Hraničný prechod ale stojí za to. Bola tu vybudovaná symbolická hojdačka a hranicu na ceste predstavuje úzka biela čiara. Pri hojdaní ste tak chvíľu v Čechách, chvíľu v Rakúsku. Aký to kontrast voči dnes už dávno minulej železnej opone. Na vybudovanom odpočinkovom mieste sa môžete chvíľu zastaviť a možno stretnete aj iných cykloturistov.

Mikulov-Ottenthal

Mikulov-Ottenthal

Mikulov-Ottenthal

Odtiaľto sú to len tri kilometre do mesta a kúsok do vášho penziónu. Toto miesto sa nám tak zapáčilo, že sme neskôr v priebehu našej dovolenky v Mikulove tadiaľ prechádzali ešte niekoľkokrát. Dokonca sa oplatí si zájsť len sem a pobudnúť tu chvíľu. Nielen kvôli hojdačke, ale miestu samotnému a jeho atmosfére.

Celý okruh má asi tridsať kilometrov a celkové prevýšenie nedosahuje ani dvesto metrov. Trasa je preto vhodná aj pre netrénovaných cykloturistov.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.