Zaujímavosti Čiernej Hory

Čierna Hora je obľúbenou destináciou nielen na strávenie pobytovej dovolenky, ale mnoho turistov ju vyhľadáva aj na poznávacie zájazdy. Ľahko dostupná je ako leteckou dopravou, tak aj autobusom, pričom druhý variant je logicky cenovo dostupnejší. V Čiernej Hore môžete obdivovať pamiatky, prírodu, krásne čisté more, ale aj pohostinnosť miestnych obyvateľov.


V blízkosti letoviska Sutomore, ktoré nájdeme desať kilometrov severozápadným smerom od prístavu Bar, je k videniu skalný ostroh s výškou 231mm. Túto pevnosť môžete poznať pod názvom Haj – Nehaj a v 15. storočí ju tu postavila Benátska republika aby sa chránila pred nájazdmi Turkov. Zo Sutomore je to k tejto zaujímavosti len pár kilometrov. Ak sa rozhodnete k návšteve tejto pamiatky, bude Vám najväčšou odmenou krásny výhľad na Sutomore a pobrežie, ktoré sa tiahne až k prístavu Bar, niekedy nazývané tiež Barská riviéra.

Na juhu nájdeme Ulcinjska riviéra, ktorej pobrežie sa tiahne v dĺžke 33 km. V tejto oblasti sa Vám k poznávaniu ponúkajú skôr prírodné krásy ako pamiatky. Výlety sa často usporadúvajú k Saskému jazeru alebo do lesoparku v zátoke Valdanos. Skadarské jazero ponúka kúpanie a rybárčenie, rovnako tak ako kultúrne a historické pamiatky. V neposlednom rade je potrebné spomenúť Ulcinjske saliny, kde môžete vidieť prastarý spôsob získavania soli. Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na samotné mesto Ulcinj, ktoré je veľkým turistickým magnetom a kde nájdete veľa historických pamiatok a zákutí.

Nakoniec nás čaká cesta k zálivu Boka Kotorská, ktorý je najväčším prírodným zálivom na juhu Jadranského mora. Dĺžka zálivu činí 28km a šírka najužšieho miesta je iba 350m. K spoznávaniu sa ponúkajú dve možnosti – buď záliv obísť po pevnine, alebo zvoliť trajekt. Prvá možnosť je síce o 40 km dlhšia, umožní Vám však spoznať aj starobylá miesta v Boke. Pri lodnom výlete máte zase možnosť viac pozorovať okolitú krajinu hôr a mora.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.