Stručný sprievodca kúpou klimatizácie

Dôvody na kúpu:

Väčšinou je dôvod prosté pohodlie alebo vybavenosť domácnosti. Môžete mať však aj lepšie príčiny. Tak napríklad kvalitný spánok je dosť dôležitým predpokladom na zdravie človeka. Ak pracujete vnútri aj uprostred najväčších horúčav, iste viete, že človek sa nad tridsiatimi stupňami Celzia oveľa ľahšie unaví, skôr stratí pozornosť a celkovo ide pracovná výkonnosť dole. Čiže okrem pohodlného luxusu si obstarávame klimatizácie aj kvôli zdraviu a práci.

Druhy klimatizácií:

  • split klimatizácie – klasickú pevne vstavanú klimatizáciu určite každý pozná. Aj keď ju nemáte doma, na rôznych budovách ich vidíte namontované na fasádach budov, v tom totiž spočíva pointa – že majú vnútornú aj vonkajšiu jednotku. Tento druh spravidla vyžaduje odbornú montáž a aj odborný servis, ktoré nemusia byť najlacnejšie.
  • mobilné klimatizácie – prenosné varianty sú menšie a lacnejšie, sú veľmi obľúbené v domácnostiach, ale aj všade tam, kde je potrebná. Dá sa jednoducho zbaliť, má kolečká a väčšinou aj hadicu alebo nádržku na odvod tekutiny.
  • samoinštalačné klimatizácie – zaujímavá varianta pre domácich majstrov alebo šetrných ľudí. Tento druh si totiž môžete namontovať sami, potrebujete len vŕtačku či skrutkovač. Je to najlacnejší spôsob ako príst k vychladenému domovu, a nemusíte sa báť, že prídete o záruku.
  • okenné a strešné klimatizácie – bývajú rôznych veľkostí a druhov, no v princípe platí – majú len jednu jednotku. Pri okno alebo vetračku v strope sa montujú, aby sa tade dala vystrčiť hadica alebo odvod s tekutinou.

klimatizácie

Na čo si dať pozor pri kúpe:

Už v predajni si overte výkon a najmä spotrebu energie. Tá môže byť počas väčšieho používania prístroja totiž značná. Veľmi dôležitá je aj hlučnosť – veľa klimatizácií dosť hučí. Skontrolujte si aj, či má vaša vysnívaná klimatizácia režim na kúrenie či zvlhčovanie. Dôležité je aj si zistiť ako sa vymieňajú filtre a či ich budete mať kde kupovať. Odporúča sa totiž meniť ich každého polroka. Nielen kvôli šíreniu nečistôt a mikroorganizmov, ale aj kvôli výkonu.

Na čo si dať pozor pri prevádzke:

Nesnažte sa klimatizáciou vyrobiť si z domova iglú, vlastne, nechlaďte viac ako o päť stupňov ako je vonku. Pri nesprávnom používaní totiž môžete prechladnúť aj uprostred júla. Naučte sa programovať svoj prístroj a nepoužívajte ho nepretržite. To, že máte pri prevádzke zatvárať dvere a okná iste viete. Klimatizáciu nenechajte fúkať na ľudí. No a čo sa týka zdravotných rizík, je vlastne dobré sa spýtať aj lekára na jeho názor.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.