Tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlá ponúkajú alternatívu k už zabehnutým a tradičným spôsobom vykurovania. Ostatné spôsoby vykurovania ale predbehnú v mnohých smeroch – náklady na energiu potrebnú na vykurovanie znížite pri použití tepelného čerpadla až o polovicu, nemusí vás zaujímať zvyšovanie cien palív, nebudete potrebovať komín ani sklad paliva a v neposlednom rade je veľkou výhodou aj to, že tepelné čerpadlo nepotrebuje takmer žiadnu údržbu.

Tiež nesmieme zabudnúť spomenúť to, že využívaním tepelných čerpadiel prospievame životnému prostrediu. Tepelné čerpadlá pracujú bez emisií škodlivín a dá sa povedať, že je to jediný spôsob vykurovania, pri ktorého prevádzke dochádza k nulovým emisiám.

Podľa zdroja tepla môžeme tepelné čerpadlá rozdeliť na:

  1. Tepelné čerpadlá vzduch/voda – ako zdroj tepla slúži vonkajší vzduch. Nevýhodou sú veľké teplotné výkyvy v priebehu roka a pri najnižšej vonkajšej teplote je najmenšie i tepelný výkon. Naopak výhodou je jednoduchá inštalácia nevyžadujúca zemné práce ani nejaká úradné povolenie.
  2. Tepelné čerpadlá zem/voda – ako zdroj tepla je využívaná Zem (pod povrchom zeme je umiestnená sústava so zemným kolektorom, poprípade so zemnými sondami). Výkyvy teplôt v priebehu roka sú nepatrné a aj tepelný výkon je po celý rok takmer nemenný. To sú výhody tohto typu čerpadla, ku ktorým patrí tiež vysoký ročný pracovný čas. Ako nevýhodu možno uviesť požiadavku voľnej plochy pozemku. Tá by mala mať veľkosť jedno až dvojnásobku obytnej plochy. Na vybudovanie zemnej sondy navyše potrebujete povolenie banského úradu a stavebného úradu.
  3. Tepelné čerpadlá voda/voda – ako zdroj tepla sa využíva spodná alebo povrchová voda. Ako výhody tohto typu čerpadla možno uviesť nepatrné výkyvy teplôt v priebehu roka, takmer rovnaký tepelný výkon po celý rok a vysokú ročnú pracovnú dobu. Za nevýhodu možno považovať nutnosť vybudovania jednak studne nasávanej vody a ešte studne vratnej vody a nutnosť ohlásiť u vodohospodárskeho úradu využívanie spodnej vody.

Princíp tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo funguje v podstate na rovnakom princípe ako chladnička. Tá chladí potraviny, teda odoberá ich teplo a v zadnej časti toto teplo prostredníctvom kondenzátora odovzdáva do priestoru, teda kúri. Tepelné čerpadlo pracuje samozrejme s oveľa väčším výkonom, ale princíp je rovnaký – odobrať teplo vode, vzduchu alebo zemi a následne ho odovzdať pomocou kondenzátora do vykurovacieho systému.

Tepelné čerpadlo sa skladá zo štyroch základných častí – z výparníka, kondenzátora, kompresora a škrtiaceho ventilu. Výparník získava teplo z okolia (z vody, vzduchu alebo zeme), kondenzátor slúži pre odovzdávanie tepla do vykurovacieho systému a kompresor zaisťuje obeh chladiva.

Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo

  • tepelné čerpadlá využívajú bezplatnú energiu z okolitého prostredia
  • ste nezávislí na cenách energií (elektrina, plyn)
  • nízke prevádzkové náklady
  • rýchla návratnosť investície (cca 3 – 8 rokov)
  • nízka sadzba elektriny pre celú domácnosť pre toho, kto využíva tepelné čerpadlo
  • minimálnu záťaž pre životné prostredie
  • bezobslužné a pohodlné prevádzku
  • úplne bezpečná prevádzka (nehrozí riziko výbuchu alebo vznietenia)

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.