Chráňte si svoj fotoaparát

kompakt Či už fotografujete pre radosť z dobrej fotografie alebo pre neskoršie záznamy stretnutí s priateľmi alebo je fotografovanie súčasť vašej práce, mali by ste si na svoj fotoaparát dávať pozor. Aj malý kompaktný fotoaparát je kombináciou mechanických a elektronických súčastí a ako taký je citlivý na niektoré vonkajšie vplyvy. Vlhkosť, voda vo forme dažďa, blato či prach a iné drobné nečistoty sa ľahko môžu dostať do vnútra a poškodiť tento jemný prístroj.

Ľudia si spájajú ohrozenie svojho kompaktného fotoaparátu najčastejšie s dovolenkou pri mori. Pri šantení vo vlnách sa soľ zo striekajúcej vody dostane na povrch aj prenikne do vnútra fotoaparátu a spôsobí po uschnutí vážne škody. To je často dôvod, prečo si na dovolenku ľudia neberú kvalitnú zrkadlovku, ale jednoduchší fotoaparát. Ale voda môže poškodiť digitálny fotoaparát aj v našich končinách, keď sa kúpete v jazere či v bazéne.

Že pre fotoaparát je nebezpečný aj dážď, to si uvedomuje málokto. Keď dopadnú kvapky vody na rozhranie dvoch častí krytu, voda sa môže dostať do vnútra. Tak isto, ak dopadne na pohyblivé časti zoom objektívu. Ale pri daždi je vlhký aj samotný vzduch, v ktorom fotografujeme. Preto je dôležité po takejto akcii nechať fotoaparát vo vykúrenej miestnosti vyschnúť aspoň jeden deň. Sladká voda nie je taká nebezpečná, ako slaná.

ccd

Prach, ktorý dvíha vietor alebo kolesá terénnych áut na pretekoch dokáže tiež ohroziť váš digitálny kompaktný fotoaparát. Pri fotografovaní si teda vyberajte také miesto, kde ho je najmenej. Okrem toho, že nebudete musieť čistiť objektív ani telo foťáku, ušetríte pred zaprášením aj vnútro obalu.

Obaly kompaktných fotoaparátov nebývajú prachotesné. A nečistoty ich ohrozujú nie len pri používaní, ale aj keď ich máte odložené. Stačí, aby ste intenzívnejšie fotografovali pri práci v stolárskej dielni a kompakt medzi jednotlivými snímkami odkladali do vrecka montériek. Prach a piliny môžu byť aj v ňom. A poľahky preniknú do vnútra fotoaparátu. Kým sú len v puzdre na baterku alebo SD kartu, nie je to problém, očistíte ich. Ale keď už sú nečistoty vo vnútri foťáku, je len otázkou času, kedy skončia na vnútornej strane objektívu či priamo na snímači. A potom môžete takýto foťák vyradiť z používania, pretože nečistoty budú kaziť každú snímku.

Svoj kompaktný fotoaparát ochránite tak, že budete používať ochranné puzdro a foťák do neho vložíte po každom fotografovaní. Môže sa vám to zdať trocha nepraktické, po každej sérii fotiek odkladať foťák do obalu. Ale len tak ho ochránite pred poškodením a predĺžite jeho životnosť. Puzdro môžete nosiť vo vrecku alebo ho pripnúť na opasok nohavíc. A tiež v ňom môžete mať náhradnú batériu.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.