Aké typy roliet poznáme

okno Pod pojmom „rolety“ si väčšina starších predstaví látkové rolety na oknách, ktoré sa večer sťahovali, aby nám susedia nepozerali do bytu. V mnohých panelákových bytoch, kde ešte nevymenili okná, slúžia tieto rolety dodnes. Avšak dnešné rolety predstavujú úplne niečo iné a nemontujú sa len zvnútra okien.
 

Snáď najbližšie k pôvodnému poňatiu roliet majú súčasnej textilné rolety. Pretože značných zmien doznali aj oknápoužívané na domoch a bytoch, tento trend rešpektujú aj látkové rolety. Špeciálne textilné rolety sa dodávajú na strešné okná, iné druhy sa používajú na zatienenie plastových okien a ďalšie veľkoplošné textilné rolety našli svoje uplatnenie najmä v kancelárskych priestoroch. Montujú sa na stenu a ponúkané v širokej farebnej škále umožňujú nielen zatieniť okná proti slnku, ale umožňujú zatemnenie pre projekciu a súčasne dotvárajú pracovné prostredie.

vertikalne

Z úplne iného „súdka“ sú vonkajšie rolety a aj fungujú iným spôsobom. Plastové rolety predsadené pred oknom dovoľujú jednak regulovať množstvo svetla, prichádzajúce do miestnosti, ale aj vytvárajú tenkú vrstvu vzduchu medzi okennou tabuľou a roletou, ktorá funguje ako ďalšia vrstva tepelnej izolácie. V zime bráni úniku tepla z budovy, v lete bráni jej prehrievaniu. Nezanedbateľná je aj funkcia mechanickej ochrany okna pred vandalmi alebo zlodejmi. Výhodné je vonkajšie rolety zabudovať už pri stavbe domu, ale bez problémov sa dajú inštalovať aj dodatočne.

Špecifický vzhľad budove dodávajú vonkajšie screenové rolety z textilného materiálu, ktorý je potiahnutý PVC. Podľa hustoty látky, použitej na ich výrobu, sa mení priepustnosť svetla. Pretože sú použité mimo okien a odrážajú veľké množstvo svetla a tepla, len malé množstvo sa ho dostane na samotné sklo. Teda opäť bránia ohrievaniu vzduchu v miestnostiach a šetria náklady na klimatizáciu budov. Navyše sa veľmi dobre udržujú v čistote. Stačí ich povrch jemne pretrieť špongiou.

Rolety sú moderným prvkom tienenia a úspory energie pri vykurovaní aj klimatizáciu budov.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.