Únik moču u mužov po päťdesiatke nie je mýtus
|Akokoľvek čudne to znie, únik moču sa netýka iba seniorov, u ktorých sa viac menej ráta s určitými zdravotnými problémami. Konkrétne inkontinencia sa týka každého človeka. Od ranného veku až po starobu. A rovnako ako ženy sú v tom po uši aj muži, bez rozdielu. Nikto teda nevie, kedy aj on bude patriť do jednej z medicínskych štatistík, a preto je vhodné si niečo o tejto téme povedať niečo viac.
Takže poďme pekne po poriadku, nech sa trošku zorientujeme. Únik moču, známy pod názvom inkontinencia, sa vymedzuje ako samovoľný únik moču, kedy človek nemá možnosť vlastnými vôľovými vlastnosťami regulovať vyprázdňovanie močového mechúra.
V zdravom stave sa najprv mechúr naplní do určitého objemu a až potom sa ozve nutkanie sa vyprázdniť. Zvyčajne vtedy navštívime toaletu. Pri poruche tohto cyklu nemáme kontrolu nad močením – a už pri malom naplnení mechúra – moč uniká v závislosti od príčiny v rôznom objeme a intervaloch.
Úniku moču môže mať naozaj rozmanité pozadie
Skrátka a dobre, nemáme kontrolu nad našim močovým ústrojenstvom. Príčiny, prečo sa tak deje je viacero. Najčastejšie ide o kardiovaskulárne, neurologické, psychiatrické, metabolické, nádorové a iné ochorenia. Ďalej nadváha, fajčenie a alkoholizmus. Keď k tomu pripočítame vek a pohlavie, ktoré sú taktiež podmieňujúcim faktorom, tak dostaneme naozaj nepreberné množstvo diagnóz.
Potom je už na lekárovi – urológovi – aby správne stanovil a pomenoval tú správnu. No a nakoniec určil príslušnú terapiu, aby sa kvalita života pacienta dostala pokiaľ možno do starých koľají, alebo aspoň dostala pod kontrolu.
Keďže v názve tohto článku spomíname mužov v strednom veku, poďme sa tejto kategórií venovať trochu bližšie. Štartovacia čiara vzrastu chorobnosti ako takej vzrastá niekde po 45-tom roku a teda aj urologické problémy začínajú niekde od tohto veku. Ale najviac sa prejavia až po päťdesiatom roku života. No a po šesťdesiatpäťke už únikom moču trpí viac než jedna tretina mužov.
Presné čísla pochopiteľne závisia od mnohých aspektov. Pre nás je ale dôležité, že od istého veku sa treba reálne zaoberať možnosťou, že nás, mužov sa bude samovoľný únik moču týkať.
Zväčšená prostata a nadváha sú tie najčastejšie príčiny
Po päťdesiatke sa u mužov objavujú problémy s prostatou, konkrétne s jej zväčšením, kedy jej nadmerná veľkosť stláča močovú trubicu na minimum, a tak nemôžeme vedome pretlačiť cez ňu prúd moču. Nech sa snažíme ako chceme, moč uniká z nás iba pomaly v tenkom prúde. Niekedy, keď je už prostata naozaj veľká, iba po kvapkách.
Aj naše okolie si všimne, že strávime na toalete neúmerne veľa času. A až vtedy väčšina mužov prekoná ostych, prehovorí o svojom probléme s únikom moču a zavíta k lekárovi, aby im pomohol a zbavil ich nejako trápenia.
Ďalšou z častých príčin u mužov v strednom veku je nadváha. Muži vtedy akoby rezignovali na svoj vzhľad a vôbec zdravý životný štýl a v dôsledku toho začnú priberať, až to skončí veľkým a nezriedka aj pivným bruchom.
Vnútorné orgány, okrem iných aj močový mechúr, sa obalia tukovou vrstvou, ktorá tlačí a poskytuje tak falošný podnet do mozgu a ten ho vyhodnotí ako čas na močenie. Tak chodíme na záchod častejšie než inokedy a močíme po malých množstvách. No a keď k tomu pripočítame účinky alkoholu, pôsobiaceho ako anestetická látka meniacu neurologickú citlivosť, tak je naše telo úplne dezorientované kedy ísť na záchod a kedy nie.
Úprava životného štýlu a používanie inkontinenčé pomôcky
No vidíte. Príčiny úniku moču u mužov po päťdesiatke v sebe ukrýva aj návod na prevenciu. Ak už sme obézni, musíme začať s aktívnym pohybom, racionálnym stravovaním, vyhýbaním sa alkoholu, fajčeniu a nadmernému pitiu kávy. Bez týchto základných opatrení to skutočne nepôjde. Treba si uvedomiť, čo môžeme sami pre seba spraviť. Ak to zaberie, všetko ostatné už nebude potrebné. Žiadne tabletky a žiadna operácia.
Bohužiaľ, sú prípady, kedy je medikamentózna liečba a operácia nevyhnutnými. No ani vtedy nemusíme prepadať panike a zúfalstvu. Dnes používané operačné metódy sú naozaj na špičkovej úrovni, a tak sa človek ani nenazdá a znovu je všetko v tom najlepšom poriadku.
Kým sa tak však stane, kým sa dajú veci do absolútneho poriadku je možné, že bude potrebné používať inkontinenčné pomôcky pre mužov v podobe vložiek, nohavičiek a plienok. Netreba sa nechať zaskočiť tým množstvom, pretože každý únik moču má svoje špecifiká a navyše každé ľudské telo svoje originálne rozmery, takže ide o tom, aby si každý, kto potrebuje jednu z takýchto pomôcok, si ju vybral presne na mieru.
Okrem inkontinenčných pomôcok, ktoré majú za cieľ zachytávať prebytočný moc a neutralizovať ho je veľmi odporúčané vykonávanie aj takzvaných Kegelových cvikov vytvorených Arnoldom Kegelom. Tie zase, ak sú správne vykonávané, pomáhajú znovu spevňovať oslabené panvové svalstvo, toľko potrebné na ovládanie správneho močenia.