Voľné použitie obrázkov z Facebooku

V pondelok 13. januára 2013 večer v celebrity-relácii na TV Prima sa pýtala moderátorka „mediálneho experta“, ako je to s použitím fotografií, zverejnených na Facebooku mediálnymi spoločnosťami, resp. ich prevzatie do časopisov. Odpoveď tohto že vraj experta prekvapila mňa a zrejme prekvapí aj vás.


V relácii išlo o to, že „celebrity“ používajú Facebook ako klebetník a sami zverejňuj pikantné alebo zaujímavé fotografie a informácie zo svojho súkromného života, aby tak upútali záujem médií a dostali do všeobecného povedomia svoju osobu. Zrejme majú pocit, že potom viacej zarobia. A že rôzne magazíny tieto fotografie z Facebooku sťahujú a zverejňujú. Či už tlačené, alebo na internete.

kubelkova

Moderátorkou bola Iva Kubelková. Expert sa vyjadril, že z Facebooku je možné stiahnuť fotky a uverejniť ich v magazínoch, že tým nie sú porušované žiadne práva. Tak som aj ja z facebookového profilu Ivy Kubelkovej stiahol fotku a dal si ju sem. A ak by TV Prima alebo pani Kubelková mala s tým nejaký problém, nech sa obráti na mediálneho experta, ktorý vystupoval v jej relácii. On tvrdil, že je to povolené.

Druhý obrázok je priamo nalinkovaný z jej Facebookovej stránky a kliknutím naň sa dostanete na jej profil na Facebooku.

Musím povedať, či teda napísať, že väčšiu hlúposť som z televíznej obrazovky a z úst „mediálneho experta“ ešte nepočul. Sám Facebook bojuje proti porušovaniu autorských práv a pokiaľ na svojej stene zverejníte obrázok, ku ktorému nemáte práva, bude zmazaný. Najskôr obrázok, ak sa to bude opakovať často, tak celý profil. Tým, že ktokoľvek zverejní fotografiu, ktorú urobil, na Facebooku, sa táto fotografia nestáva „verejným statkom“. Stále je držiteľom práv jej autor a bez jeho súhlasu nie je možné fotografiu skopírovať a použiť na inej stránke alebo v časopise.

Možno majú „celebrity“ dohodu alebo tichú dohodu s niektorými bulvárnymi médiami, že si ich fotografie môžu stiahnuť z ich profilu a použiť ich. Samozrejme, že sa nejedná o „uniknuté fotografie“, ako a nám často snažia „médiá“ nahovoriť. Ide o premyslenú stratégiu propagácie často treťotriednych „umelcov“, ktorí by si inak ani neškrtli a umreli hladom, keby museli nebodaj pracovať.

Osobitnou kategóriou sú fotografie, na ktorých sú osoby rozpoznateľné. Teda dá sa identifikovať tvár. Zákon vám umožňuje na verejnosti urobiť fotografiu takejto osoby aj bez jej súhlasu. Myslím, že mesto Budapešť má vyhlášku, ktorá to na území mesta nedovoľuje. Avšak ani u nás ani v Čechách nemôžete takúto fotografiu zverejniť bez súhlasu osoby na fotografii! Že sa to nedodržiava alebo toleruje najmä na komunitných stránkach, je iná vec. Ak by ste sa pokúsili takúto fotografiu umiestniť do fotobanky, bez dokladu súhlasu s podpisom osoby vám fotku nevezmú, celebrita lebo niekto z vedľajšej dediny, všetko jedno. Dokonca je problém aj s fotografiami známych budov! Pretože práva na budovu a teda aj jej vyobrazenie má konkrétny majiteľ.

Redaktori Top Star Magazínu by si asi mali dať pozor, koho si pozývajú do relácie. Lebo sa im môže stať, že im ľudia začnú posielať doklady za prehraté spory a právnikov, keďže si počínali podľa ich relácie, teda verejného vyhlásenia.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.