Fotky sa kradnúť nemajú

Aj fotografie sú autorské dielo a podliehajú ochrane autorským zákonom. Preto ich použitie aj na webových stránkach podlieha licenciám a prípadným poplatkom. Nejde to tak, ako si dovolil jeden inzerent na bazos.sk, ktorý do svojho inzerátu vložil fotografiu z komerčnej www stránky a dokonca namiesto popisu veci, ktorú predáva, dal odkaz na www stránku s testom tohto produktu! Kto má problém, predajca alebo prevádzkovateľ inzertného servera?


Kto niekedy skúsil takzvané produktové foto, tak zistil, že to nie je úplne jednoduché. Navyše nie každý disponuje solídnym fotoaparátom. A tak predajcovia pri vkladaní inzerátu na inzertný server fotia svoje veci buď mobilom, alebo si pomôžu, ako vedia. Nájdu fotku rovnakej veci inde. Ako sa hovorí „na googli“.

Lenže Google nie je fotobanka, je to len vyhľadávač, ktorý nám hovorí, kde sa konkrétna fotografia alebo text nachádzajú. To, že sa dajú technicky stiahnuť do vášho počítača ale neznamená, že je to legálne. Môžete si fotky pozerať, texty čítať, môžete na ne odkazovať, ale nesmiete ich kopírovať ani používať. To ale nebránilo predajcovi v inzeráte na internetovom bazáre, ktorý ukradol fotku a dokonca v inzeráte dal odkaz na kompletné znenie recenzie veci, ktorú sám predával.

Predajca zrejme unikne postihu za krádež multimédia a ani prevádzkovateľ internetového bazára nebude kontaktovaný. Čo by sa ale stalo, keby celú záležitosť ostala do ruky špecializovaná právnická firma na vymáhanie autorských práv?

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.