Fotky na web bezplatne

Fotografie, tak ako iné diela, sú autorsky chránené zákonom a za ich použite je treba platiť. Zadarmo na svoju www stránku je možné vložiť cudzie fotografie za dodržania niektorých podmienok. A tou nie je to, že ste fotku „našli“ na Google, ako to radi prezentujú používatelia Facebook profilov. Trestom za to môže byť odstránenie fotky prevádzkovateľom alebo zrušenie celého profilu. Čo ale robiť, ak chcete použiť nejakú fotku do svojho článku na svojom blogu?


Ideálne by bolo použiť fotografiu, ktorú ste sami nafotili, ale málokto má taký rozsiahly archív, aby si mohol z neho vyberať. Takže zostáva len siahnuť po iných zdrojoch. Pre účely poskytovania fotografií na www stránky blogerov alebo na magazíny slúžia fotobanky, ktoré vo svojich podmienkach definujú, za akých podmienok a za akú cenu je možné fotografie použiť. Niektoré fotky aj zadarmo.

Napriek tomu sa fotografie stále kradnú. Je to podobné, ako s hudbou. Krádežou fotky z nejakého webu prichádza o príjmy nie len fotobanka, ako sprostredkovateľ obchodu, ale aj fotograf, ktorý sa fotením do fotobanky živí. A fotobanky neustále bojujú so zlodejmi.

Tento mesiac fotobanky Getty Images oznámila, že vzdáva márny boj so zlodejmi fotografií a namiesto toho uvoľnia asi 35 miliónov fotografií pre použitie na weboch bezplatne. Zdá sa vám to čudné? Hľadáte v tom háčik?

Máte pravdu. Fotky nie je možné z fotobanky stiahnuť, len umiestniť na web v rámci, ktorý generuje Getty Images. V budúcnosti ej možné okrem fotky v rámci očakávať aj reklamu alebo iný spôsob zárobku. A stránky nesmú byť vytvárané za účelom zárobku, s výnimkou reklamy na stránke.

Hovoríte si, ako je možné na takomto spôsobe používania fotografií bez platby postaviť web? Celkom jednoducho, ako je to na stránke fotografií zdarma. Tridsaťpäť miliónov obrázkov je predsa len priveľa, že? Viete si predstaviť v tom listovať? Takže nejaký menší výber by sa hodil, nie?

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.