Aby sme na lyžovačke neprechladli

lyziarky Čo by to bol za zážitok z lyžovania, keby sme potom niekoľko dní preležali v posteli, pretože sme na lyžiach prechladli. Aby sa nám to nestalo, musíme sa dobre obliecť. A dobre znamená tak, aby nám nebola zima, ale mohli sme sa v oblečení pohybovať, aby nám nevadili snehové vločky a aby nás nechladil náš pot. Lyžiarske oblečenie musí spĺňať niekoľko vlastností, aby sme sa v ňom dobre cítili a aby sa nám v ňom dobre lyžovalo.

Čo by malo spĺňať dobré lyžiarske oblečenie? V prvom rade musí dobre tepelne izolovať. Neprepustiť zvonka k telu studený vietor a udržať teplo. To je úlohou poctivej lyžiarskej bundy a kvalitných nohavíc. Ďalej musí byť oblečenie na lyžovanie nepremokavé, aby sa nenamočilo rozpustenými snehovými vločkami. Súčasne ale musí byť priedušné a umožniť nášmu telu dýchať, aj keď sme naobliekaní a na svahu mrzne. Pot by sa nemal zachytávať v oblečení, ale plynule prechádzať odevom.

V bežnom bavlnenom tričku sa pot zachytí, tričko ním nasiakne a potom takto mokré tričko chladí na tele. Studená bielizeň môže v extrémnom prípade spôsobiť bolesti krížov, až ich zablokovanie, takzvané seknutie. To je bolesť na niekoľko dní pri každom pohybe a vyžaduje si problém vyležať. Funkčná bielizeň a priedušné vrchné oblečenie nás ochránia pred problémami.

nasvahu

Hoci teplé nohavice a lyžiarska bunda sú základom lyžiarskeho oblečenia, netreba zabúdať aj na ďalšie prvky. Dobrú službu urobí aj kvalitná fleecová bunda a žiadny lyžiar sa nezaobíde bez dobrých a teplých lyžiarskych rukavíc. Ale ak máme v teple nohy, teplo je nám na celom tele. Preto nezabudnite na kvalitné a teplé lyžiarske ponožky z funkčného materiálu. Udržia vaše nohy v suchu a teple po celý deň.

Lyžovanie je krásny šport, preto si nepokazte zimné zážitky prechladnutím či inými nepríjemnosťami. Poriadne sa na svah oblečte a užívajte si snehu, kým nepríde jar a s ňou čas pre letné športy.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.