Celoročné alebo zimné pneumatiky

Otázku druhu pneumatík musí riešiť každý vodič, ktorý nechce na zimu nechať svoje auto v garáži. Ešte vlani som si sám kládol otázku, či nechať na svojom aute univerzálne pneumatiky alebo si kúpiť zimné. Avšak dnes už mám vo všetkom jasno. Zistil som rozdiely veľmi ľahko na vlastnej koži.

Pre poriadok uvediem, že som niekoľko rokov pracoval v spoločnosti, kde som najazdil tisíce kilometrov po Čechách a Slovenskom za mesiac. Letné a zimné pneumatiky som pravidelné striedal a poznal som správanie svojho služobného vozidla na každom povrchu a za každého počasia. Teraz však mám doma o niečo menší automobil, ktorý som kupoval ako ojazdené auto s celoročnými pneumatikami. A za prvý rok som nenajazdil ani desaťtisíc kilometrov, pretože jazdím občas do susedného mesta, celkom často po meste a pravidelne jazdím len pár kilometrov do záhrady na dedine, avšak v zime len občas. Tak som si povedal, že celoročné pneumatiky mi úplne stačia, v najhoršom odložím svoju cestu o deň či dva, než cestári sneh zvládnu.

sneh

Všetko išlo podľa predpokladov aj tohtoročnú zimu. Síce bola zima, ale cesty suché, aj keď zmrznuté. Keď človek jazdí pomaly a opatrne, nemá problém. Celosezónne pneumatiky mi šetria čas aj peniaze, keď nemusím na jar a na jeseň prezúvať. Potom však padol prvý sneh a ja som musel do záhrady. Na celoročných pneumatikách som prvýkrát v živote neubrzdil z kopca pred križovatkou, musel som nechať auto ísť rovno, aby som sa v križovatke nevybúral a zastavil až za ňou. Po prejdení ostatných áut som cúvol a zabočil tam, kam som pôvodne chcel.

Po tomto zážitku som si kúpil sadu zimných pneumatík a plechových diskov. Teraz už mi sneh na ceste nevadí, pohodlne vyjdem z neuprataného parkoviska aj prejdem cesty udržiavané len plúžením až do cieľovej dediny. Staršie univerzálne pneumatiky dôjazdím na jar a potom aj tie vymením za letné. Potvrdilo sa mi, že celoročné gumy sú dobré, ale len dobré. Na zimných gumách sa so svojim autom cítim bezpečne a nebojím sa vyraziť do akéhokoľvek počasia.

Tags:

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.