Ako sa naučiť správne fotografovať

Fotografujem často a rád. Fotím na záhrade zimné scenérie aj na výjazdoch na bicykli v lete. Fotografujem na prechádzkach aj na výletoch po pamätiach slovenských. A ako každý autor som na svoje snímky patrične hrdý a rád sa nimi pochválim. Nedávno sa ma kamarát spýtal, či som absolvoval kurz fotografovania.

Najskôr som si myslel, že sú moje fotky tak skvelé. Že kurz fotografovanie nepotrebujem, veď všetkým sa moje snímky páčia. Ale len naozajstný priateľ vám povie pravdu aj keď je nepríjemná. A ten môj mi ukázal, kde na fotke mám problém s hĺbkou ostrosti, že namodralý sneh zimných fotografií je problém s vyvážením bielej, že na niektorých fotkách chýba postavám časť tela alebo že pes je bez chvosta. Skrátka robím chyby v technike fotografovania aj v samotnej kompozícii snímok.

Dlho som fotografoval jednoduchým kompaktom. Samá automatika, všetko nastaví za mňa. Ale vlani som si kúpil zrkadlovku a na moje prekvapenie to nič neurobí za fotografa. Všetko si musí fotograf sám nastaviť. Po technickej stránke sú to fotky perfektné, dobrý objektív je naozaj poznať. Ale nastaviť clonu alebo čas si musí človek sám. A keď to nevie, tak to na fotke je poznať.

fotograf

Kamarát mi ukázal pár vecí priamo na mojom fotoaparáte, ale odporučil mi obrátiť sa na kurz fotenia na internete. Nemusím nikam jazdiť, nemusím meniť denný harmonogram. Objednám si kurz cez internet a jednotlivé jeho lekcie sa naučím v pohodlí domova. Všetko si okamžite vyskúšam na svojom vlastnom fotoaparáte. Správne nastavenie expozičných hodnôt, teda clony, času a ISO, voľba správnej ohniskovej vzdialenosti a tým aj technickej kvality a hĺbky ostrosti vylepšia moje zábery. Vybral som si kurz fotografovania pre začiatočníkov a okrem iného sa naučím aj spracovávať fotografie v počítači. Viem, že moja zrkadlovka sníma i do RAW formátu, ale nikdy som to nevyužil, fotím priamo do jpg. Je to nešvár pohodlnosti zo starých kompaktov.

Verím, že kurz fotografovanie vylepší moje schopnosti a kamarátia nebudú moje fotky chváliť len zo slušnosti.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.