Už sa teším na jar v záhradke

Vonku vládne zima, mráz a srieň pokryli všetko rastlinstvo. Rovnako mi to nedá a cez víkend vyrážam z mesta na svoju záhradku na dedinu, ktorú sme pred rokom kúpili. Aj keď len na pár hodín, pokocháme sa tým, čo všetko sme tu za rok dokázali vybudovať. A využívam nádherné zimné scenérie k tomu, aby som urobil pekné fotografie. Jednak ma fotenie baví, jednak viem, že za rok už zase bude naša záhrada vyzerať inak. A ako sa tak prechádzam celú tou nádherou, nedá mi to a myslím už na to, ako na jar, až mrazy ustúpia, sa pustíme zase do práce a už plánujem, čo všetko nového tu postavíme a zasadíme.

Aj keď sme zeleninové záhony na zimu pokryli mulčom, na jar budem musieť ich povrch prejsť elektrickým kultivátorom a pôdu pripraviť pre nové sadenice. S týmto pomocníkom to ale zvládnem za jedno popoludnie, nemusím sa trápiť s rýľom alebo motykou, ako susedia, niekoľko dní. Viac starostí mi robí vyschnutý strom. Na jar to vyzeralo, že snáď sa spamätá a budeme mať sladké hrušky v lete, ale starý strom to má už za sebou. Nezostáva než vziať elektrickú reťazovú pílu a hrušku spíliť. Narezané polienka skončia v záhradnom grile, s vetvami si poradí drvič konárov, ktorý musíme kúpiť, pretože po jarnom reze ovocných stromov bude pre neho práce dosť.

záhrada v zime

Aby naše ovocné stromy dobre prosperovali, nesmieme zabudnúť na ochranné postreky. Proti voškám používame doma pripravovaný výluh zo žihľavy, je šetrný k včelám a čmeliakom, ale nemilosrdný ku škodcom. Akurát tých stromov je už celkom dosť, takže si pre novú sezónu už teraz zaobstarám niečo lepšie, páči sa mi aku postrekovač, nebude ma bolieť ľavá ruka od neustáleho pumpovania. Aku náradie sa mi osvedčilo, nevidím dôvod pre zbytočnú drinu, keď je k dispozícii kvalitné vybavenie. Preto tiež dokúpim ďalšie čerpadlo na vodu. Tým prvým dopravujeme vodu zo studne do nádrže u záhonov, ale ku stromčekom som ju nosil v kanvici. Druhým čerpadlom vodu dopravím až na druhý koniec záhrady do druhej nádrže. Na jar plánujeme ďalšiu výsadbu ovocných stromov a vody bude potreba veľa. A kto sa s tým má vláčiť do kopca, keď opäť pomôže technika.

Prechádzky zimnou záhradou sú fajn, ale už sa teším, až na jar naša záhrada opäť rozkvitne.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.