Rok 2014: Mýto pre nákladné autá už všade

Naša vláda na čele s premiérom a prezidentom-čakateľom pripravila od Nové roka pre podnikateľov aj súkromné osoby opäť jednu perličku ako svoju verziu podpory podnikania, mýto pre všetky nákladné autá na všetkých cestách. Pravda, na cestách druhej a tretej triedy s nulovou sadzbou. Že tomu tak trochu nerozumiete? Čítajte ďalej:


Na diaľniciach a cestách prvej triedy musia nákladné automobily nad 3,5 tony platiť mýto. Pre správne určenie výšky mýta podľa prejdených kilometrov slúži palubná jednotka, ktorá z družíc pomocou GPS signálu prijíma informácie o polohe vozidla a pomocou GSM technológie tieto informácie odosiela správcovi mýta.

Od 1.1.2014 musia byť palubnou jednotkou vybavené aj nákladné automobily nad 3,5 tony aj keď jazdia po cestách 2. a 3. triedy. Mýto má nulovú sadzbu, teda sa nevyberá. Majiteľ vozidla si však musí dobiť kredit minimálne vo výške 50 eur a rovnakú sumu zaplatí ako kaucia za požičanú palubnú jednotku.

Skytoll tvrdí, že cena palubnej jednotky je vyššia, ako spomínaných 50 eur, takže vraj na tomto opatrení nezarobí. A povinný kredit ide na účet Národnej diaľničnej spoločnosti. A hoci sa má vraj v roku 2014 vydať do používania asi 20 tisíc palubných jednotiek v súvislosti s touto zmenou zákona, tak tie dva milióny eur vraj nikomu nepomôžu.

Tak prečo sa potom zavádza takéto mýto-nemýto? Prečo sa investujú peniaze do niečoho, čo ľuďom síce sťaží život, prinesie nové povinnosti a vytiahne peniaze z vrecák, ale štát vraj z toho nič nezíska?

No niečo predsa len áno. Presné informácie o pohybe konkrétnych nákladných automobilov po konkrétnych cestách v konkrétnych dňoch a hodinách. V civilizovaných krajinách sa tomu hovorí špicľovanie. Sledovanie vlastných občanov za ich peniaze. Neostáva sa len opýtať, komu a načo budú tieto informácie slúžiť?

Že skutočne nejde o mýto, potvrdzuje fakt, že rozšírenie počtu pracovísk, kde si bude môcť majiteľ nákladného automobilu zaregistrovať svoje vozidlo a vyzdvihnúť palubnú jednotku, bude realizované do apríla 2014. Dovtedy musia nákladné automobily stáť na dvore alebo ich majitelia riskujú nemalú pokutu od policajtov prítomných všade, kde sa ľahko vyberá mýto, ehm, pokuty, len nie tam, kde sa pácha trestná činnosť a kde by boli občanom za ich peniaze užitočnejší. Prípadne budú musieť cestovať nechutne ďaleko, aby si splnili svoju zákonnú povinnosť. Len kedy budú potom zarábať, aby vládali platiť všakovaké dane a daňové licencie, ktoré si táto vláda navymýšľa, aby bolo na zlaté hodinky a biele jachty? Skutočne podpora najmä malého a stredného podnikania.

Načase, aby bola zavedená aj trestná zodpovednosť politikov za ich činy, tak ako na Ukrajine.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.