Inteligentná domácnosť pre každého

Ešte nedávno boli kamerové systémy s prístupom k záznamu cez internet vymoženosťou len pre tých najväčších fanúšikov techniky a podnikateľov. Dostupnosť dátových sietí aj zariadení na kontrolu a riadenie domácnosti umožňujú tieto moderné prostriedky využívať dnes už každému. Ako funguje inteligentná domácnosť?

V zásade môžeme povedať, že inteligentná domácnosť pracuje na systéme snímačov a ovládačov, pripojených na centrálnu jednotku a ovládanie cez smartfón. Systém sa dá používať nielen v bytoch a rodinných domoch, ale samozrejme aj v kanceláriách.

Okrem funkcií stráženia objektu a informovania o narušení oplotenia alebo otvorenia okien či aktivovania pohybových senzorov nám tento systém odovzdáva informácie napríklad o teplote vnútri. Ak máme pravidelnú pracovnú dobu, môžeme si nastaviť automatickú zmenu teploty pomocou ovládania kotla vykurovania. Pri odchode z domu do práce sa teplota automaticky zníži, pred príchodom nám systém zakúri na našu obľúbenú teplotu. Keď však prichádzame domov v nepravidelnom čase, pomocou ovládania smartfónom si zakúrime ešte na ceste z auta. Alebo v lete pustíme klimatizáciu.

Inteligentná domácnosť

Mimo tejto notoricky známej funkcie inteligentná domácnosť dokáže tiež simulovať našu prítomnosť doma, aj keď sme napríklad na dovolenke. V závislosti od použitých snímačov a ovládacích prvkov dokážeme rozsvietiť svetlo v miestnosti, spustiť a vytiahnuť žalúzie alebo napríklad nechať chvíľu hrať rádio. Prvkov je skutočne veľa. Všetky spínače a senzory možno prepojiť bezdrôtovým systémom bez vŕtania do stien a ťahania drôtov a všetkého toho neporiadku okolo. Preto sa hodí nielen do novostavieb, ale aj pre montáž do už zariadených objektov a domov.

Široká škála ponúkaných možností je naozaj nepreberná. Z produktov rôznych značiek si môžete vybrať len tie, ktoré potrebujete. A keď budete so systémom inteligentnej domácnosti spokojní, pokojne si pridáte ďalšie senzory a ovládacie prvky. Svoju domácnosť budete mať plne pod kontrolou, aj keď nie ste doma.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.