Koho chráni registrácia SIM karty?

U každého mobilného operátora si môžete vybrať využívanie služieb paušálom na faktúru alebo na predplatenú kartu. V druhom prípade ale nemôžete telefonovať skôr, ako si SIM kartu zaregistrujete na svoje meno alebo firmu. Hoci si SIM kartu s úvodným kreditom môžete kúpiť u predajcu operátora alebo v kdejakom supermarkete, až do registrácie ju nemôžete využívať. Prečo je registrácia s občianskym preukazom na Slovensku potrebná?


Napríklad v Českej republike si môžete kúpiť SIM kartu na predplatenku, vložiť do akéhokoľvek mobilu a môžete začať telefonovať či prijímať hovory a SMS. A sú aj ďalšie krajiny nie len v Európe, kde je to možné. Len na Slovensku nie. Prečo?

Oficiálne kvôli bezpečnosti. Ale bezpečnosti čoho? Bezpečnosti cestnej premávky? Bezpečnosti cyklistov alebo detí predškolského veku? Či bezpečnosti potravín na pultoch predajní? Čoho sa bojí(me) a kto vlastne? Vraj ako prevencia kriminálnych činov. Po odpočúvaní (zákonne povolenom) telefonických hovorov môže polícia zakročiť voči konkrétnemu človeku.

Druhá strana mince povinnej registrácie

„Dobrý deň, hovorím správne s pánom Kováčom? Jánom Kováčom?“ Iste ste aj prijali hovor, ktorý sa začínal takto nejako. Odkiaľ nejaký cudzí človek vie presne, s kým hovorí? Nikdy ste ho nestretli, nikdy ste mu netelefonovali a zrazu vás osloví menom? Vizitky nemáte, na webe ste svoje nové mobilné číslo nezverejňovali a tento človek vás pozná a chce vám niečo predať.

Vaše nové mobilné číslo je spárované s vaším menom z občianskeho preukazu od čias, kedy ste si SIM kartu kúpili a u operátora podľa zákona registrovali. Aby vás ľahšie chytili, keď po vykradnutí stánku s párkami zavoláte kamošom, aby si prišli tiež napchať brucho.

Zatiaľ vás ale dostali telefonickí predajcovia.

Ale ako je to možné? Kde sa dostali k telefónnemu číslu, ktoré ešte nemá ani vaša frajerka? Asi tak, ako sa na Slovensku môže stať, že zo štátneho úradu „unikne“ kompletná databáza občianskych preukazov a firma, ktorá ju kúpi, sa nemusí báť nijakého trestu. Asi tak, ako sa môže stať, že sa na internete „potuluje“ databáza telefónnych čísiel všetkých mobilných operátorov a nikomu sa nič nestalo.

Ktosi raz povedal, že zákony píšu bohatí pre bohatých. A tak to vyzerá, že povinná registrácia SIM kariet mobilných operátorov slúži tomu, aby vás obchodníci mohli adresne otravovať a zarábať na vás. Vitajte v slobodnej krajine neobmedzených možností.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.