Viete, aké faktory majú vplyv na cenu zlata?

Zlato je drahý kov, ktorý si každý spája s určitým luxusom a bohatstvom. Viete ale o zlatu ako takom základné informácie? Tušíte, čo ovplyvňuje cenu zlata na trhu komodít? Tento článok vám tieto otázky zodpovie.


Ako asi všetci vedia, zlato je drahý kov žltej farby, je výborne tepelne aj elektricky vodivé a je chemicky odolné. Zároveň je ale pomerne mäkké. Od nepamäti bolo zlato používané na výrobu dekoračných predmetov a šperkov, neskôr aj na výrobu mincí. V súčasnosti je navyše využívané v elektronike, vďaka svojej vynikajúcej elektrickej vodivosti a odolnosti voči korózii. V prírode sa vyskytuje zlato rýdze alebo v zliatine so striebrom. Najbohatšie náleziská zlata sú v Austrálii, v Južnej Afrike, na Urale, v Kanade a na Sibíri. Náleziská zlata sú aj v Českej republike, napríklad v stredných Čechách (Jílové u Prahy), v Jeseníkoch alebo v okolí Kašperských hôr. Zlato sa ťažilo aj na Slovensku v okolí Kremnice.

Najväčší producenti zlata:

  1. Juhoafrická republika (11 % svetovej produkcie)
  2. USA (10,5 % svetovej produkcie)
  3. Austrália (10,1 % svetovej produkcie)
  4. Čína (9,7 % svetovej produkcie)
  5. Peru (8,2 % svetovej produkcie)
  6. Rusko (6,2 % svetovej produkcie)
  7. Kanada (4,2 % svetovej produkcie)

V súčasnej dobe je zlato z ryžovatelných ložísk už vyčerpané (ryžovanie bolo najvýznamnejšou metódou získavania zlata z prírody). Dnes je nutné ťažiť už len primárne ložiská, v ktorých je zlato rozptýlené v hornine. Zlato je získavané hydrometalurgickým postupom, ktorý je značne ekologicky rizikový (pri tomto postupe sa využívajú kyanidové roztoky) a pri ťažbe došlo už k niekoľkým ekologickým haváriám.

Cena zlata

Zlato patrí medzi komodity, s ktorými sa obchoduje na svetových burzách (najznámejšia je burza v Londýne). Cena zlata sa udáva v dolároch za trójsku uncu (USD/oz).

Aké faktory ovplyvňujú cenu zlata?

  • kurz amerického dolára
  • svetová inflácia
  • finančné, politické alebo iné krízy vo svete
  • vzťah ponuky a dopytu po zlate

Obchodovanie s komoditami, a teda aj so zlatom, sa nazýva termínované obchodovanie (anglicky futures trading) – obchoduje sa teda so surovinami. Ak nejakú surovinu nakúpite, uzavrite s dodávateľom zmluvu (tzv. futures kontrakt), na základe ktorej vám je dodávateľ povinný objednanú surovinu dodať v dohodnutom termíne a za dohodnutú cenu a vy ju musíte odobrať. Postupom času došlo aj k obchodovaniu so samotnými futures kontraktami na komoditných burzách.

One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.